A műanyag mára minden szempontból az életünk része lett: a belőle készült tárgyakat minden nap használjuk, miközben a "másik fronton" folyamatos harcot folytatunk azért, hogy az eldobott műanyagtárgyak ne szennyezzék el végletesen a bolygót. Egy Csendes-óceáni expedíció során legutóbb hatalmas mennyiségű úszó műanyagszemetet szedtek össze az aktivisták, másfél hónapig a tengeren dolgozva.
A napjainkra a tengerbe került plasztikhulladék már 100 milliókban mérhető számú tengeri élőlény pusztuláséért felelős, s a kutatók úgy számolnak, 2050-re ez a szám már meghaladja majd a tengerekben élő összes élőlény számát. Ha ez bekövetkezik, kétségsem fér hozzá, hogy elveszítjük ezeket a nagyon fontos élőhelyeket, amelyek pedig a bolygó oxigénkészletének felét is megtermelik.
Az Ocean Voyages Institut munkatársai 48 napos tengerjárás után visszatértek a hulladékmentesítő expedícióról, melynek eredménye: 103 tonna műanyagszemét. Ezzel lényegében a legnagyobb ilyen szemétszedá akció eddigi rekordját is beállították. A stáb az óceán Hawaii és Kalifornia közötti szakaszán dolgozott, ami ráadásul közismerten a leginkább szennyezett szakasz, az ide látogató rengeteg turista miatt.