Klimatológusok minden évben nagy kíváncsisággal várják azokat az adatokat, melyek jelzik, hogy mennyire melegedett fel a Föld. A klímaváltozás mérésében nemcsak a talaj és a levegő hőmérséklete számít, hanem a tengeré is.
Az óceánok melegedése jelzi a legpontosabban a klímaváltozás gyorsaságát. Az öt legmelegebb évet az óceán hőmérsékletében mind ebben az évtizedben mérték. A legújabb adatokat kínai tudósok tették közzé, akik azt tapasztalták, hogy az óceánok víztömegének felső 2000 méteres régiója jóval melegebb volt 2017-ben, mint az előző évben.
A hőt Joule-ban mérjük, s a 2017-es melegedés 1,51 x 1022 joule volt, nagyobb éves melegedés, mint amennyit eddig valaha mértek. „Összehasonlításképpen: Kína teljes áramtermelése hatszázszor kisebb, mint a hő növekedése az óceánban” – írta a The Guardian brit napilap. Az óceánok hőmérsékletét egyébként az ’50-es évek óta mérik, akkorra lett nagyszámú szenzor kihelyezve, hogy átfogó és hiteles képet kaphassanak erről a tudósok.
Hiába torpant meg kissé 2016-ban a melegedés, a legmelegebb öt évet mind ebben az évtizedben mérték, s ezek közé 2016 is beletartozik (2013–2017). 2017-ben főleg az Atlanti-óceánban és a déli óceánokban rakódott le a legtöbb hő, s ez a folyamat körülbelül 2 milliméterrel növelte a tengerszint.emelkedést tavaly. (A melegebb víz nagyobb kiterjedésű.) A globális felmelegedés megterheli a tengerek teherbírását, csökkent tőle a tengerek oxigénszintje, kifakulnak – helyenként elpusztulnak – a korallszigetek, s a melegebb víztömegtől megolvadnak a sarkköri jéghegyek.