Nagy a mozgolódás az építőiparban és az ingatlanszektorban, egyre átfogóbban jelennek meg a fenntarthatósági szempontok, hiszen a klímacélok elérésének egyik sarokköve az épített környezet energia- és alapanyag-igényének mérséklése. Ennek ösztönzése érdekében a szabályozási környezet is egyre szigorúbb.
2025-től már több hazai cégre is érvénybe lépnek a fenntarthatósági gyakorlatra vonatkozó jelentéstételi kötelezettségek: részben az Európai Fenntarthatósági Jelentési Szabványok (ESRS) szerinti fenntarthatósági jelentés, részben az idén január 1-jén életbe lépő hazai ESG törvényáltal meghatározott ESG beszámoló miatt is. Mindehhez segítséget jelenthet, hogy az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. a napokban elindította azt az online elérhető nyilvántartást, ami az építési termékekre vonatkozóan elérhetővé teszi a műszaki és környezeti információkat.
„Az építőiparés az ingatlanszektor globálisan az energiafelhasználás mintegy 40 százalékáért felelős, ugyanakkor a hazai gazdaság számára igencsak meghatározó szektorról beszélünk, hiszen a GDP 23 és a nemzetgazdasági beruházások 33 százalékát képviseli. A cél tehát nem az ágazat visszafogása, hanem a fenntarthatóbb működésre való átállás támogatása.
Ennek érdekében egyrészt saját hitelezési portfóliónkban 2030-ra a cementgyártásban 16, az acélgyártásban 14, az ingatlanszektorban pedig 38 százalékkal csökkentjük az üvegházhatású gázkibocsátást.Másrészt támogatjuk azoknak a jó gyakorlatoknak a bemutatását, amelyek a szektor egyéb szereplőinek számára útmutatást, segítséget adhatnak a zöld átállásban.Ilyen például a KÉSZ Csoport, amely elnyerte aK&H családi vállalatok kiválósági díjat fenntarthatóság kategóriában” – mondta el Ékes Ákos, a K&H családi vállalatok központ vezetője.