Az internethasználat, az adattárolás és az adatátvitel - de még az olyan okoseszközök, mint az okosfogkefe használata is - bizony nem kis szénlábnyommal jár együtt. Egy friss kutatás most azt is kimutatta, hogy az adatközpontok hamarosan az emberiség energiahasználatának 8 százalékáért lesznek felelősek. Nem valószínű, hogy ez az óriási arány csökkenne majd.
Jelenleg az óriási adatközpontok nagyjából az emberiség összes energiahasználatának 2 százalékát fedik le. A Bloomberg cikke szerint azonban 2030-ra ez az arány várhatóan már 8 százalék lesz, ami óriási ugrás ilyen rövid idő alatt, ráadásul maga a szám sem túl megnyugtató.
Ennél is nagyobb probléma, hogy az adatközpontokban jelen lévő adatok mindössze 6 százalékát használjuk, ami azt jelenti, hogy az összes adat 94 százaléka gyakorlatilag elektronikus szemét, ami csak a helyet foglalja, és az energiát zabálja. Minden összekötött eszköz problémát jelent, és minden egyes adat, legyen az akár egy ártatlan kép is a kutyánkról, leterheli ezeket az adatparkokat, és még több károsanyag-kibocsátást generál.
Persze azt is érdemes megjegyezni, hogy az adatközpontok nagy része már dolgozik azon, hogy egyre zöldebb legyen, egy kisebb részük pedig már el is érte a karbonsemlegességet, és van, amelyik arra készül, hogy karbonnegatívvá váljon. Ez azonban a cikk szerint még mindig édeskevés: az adatéhség folyamatosan nő, és nem lehet lépést tartani a környezeti törekvések terén azzal, ami az adatfogyasztás és -generálás területén folyik.
Egy tévén megnézni egy 90 perces videót összesen 750 gramm szén-dioxidot generál, ugyanez telefonon 380 grammot. Egy Twitterre kiírt üzenet 0,02 gramm szén-dioxid légkörbe kerüléséért felelős, ami nem tűnhet annyira soknak, de nagyon hamar összejön belőle ijesztő mennyiség, tekintve, mennyire népszerű a közösségi oldal.
A helyzet pedig egyre rosszabb lesz, ahogy most már mindenből okoseszközt gyártanak: ugyanúgy adatközpontba generál adatokat az okos elektromos fogkefe, az okos villanykörte, és gyakorlatilag minden, aminek adatgyűjtésre van szüksége az optimális működéshez. Megoldás egyelőre, úgy tűnik, nincs a problémára, a technológiai fejlődés ugyanis annyira felgyorsítja a változást, hogy az adatparkok nem fogják tudni utolérni – a világ adatéhsége egyre inkább növekszik. Szóval érdemes lenne átgondolni: valóban szükségünk van ennyi okoseszközre?