A holland kormány ez év szeptemberében egy fontos dokumentumot nyújtott be a Parlament két házának, ami nem kisebb célt tűz ki, mint hogy teljesen körforgásossá tegye 2050-re a holland gazdaságot. Ez nemcsak a természeti erőforrások kiszipolyozását állítja meg, de a természeti terhelést is radikálisan csökkenti. Köztes célként 2030-ra 50%-kal kell csökkenteni az elsődleges anyagok felhasználását (fémek, fosszilis tüzelőanyagok, ásványi nyersanyagok).
A meghirdetett célokat jelentős társadalmi és szakmai vita előzte meg. Szerencsére nem teljesen járatlan útról van szó Hollandia esetében, hiszen az ország már eddig is élen járt az újrahasznosításban. A lakosság és a vállalatok környezettudatosságának köszönhetően például a papírhulladéknak már 82%-át újrahasznosították 2014-ben, a fémek esetében ez az arány eléri a 92%-ot. Ezek az értékek jelentősen meghaladják az EU-átlagot. De olyan, a fenntarthatóságot a középpontba állító, innovatív üzleti modellekből sincs hiány Hollandiában, amelyek a hatékonyabb, intelligensebb erőforrás-felhasználásra alapoznak, elég csak a Philips „világítás mint szolgáltatás” modelljére gondolni. De lehet példát hozni a mezőgazdaság területéről is: FrieslandCampina, a holland biofinomító klaszter és a tehenészetek együttműködése a „trágya mint zöld motor” projekt megvalósításában. Ami az elkötelezett és tudatos fogyasztókat illeti, nagy sikere volt a 100-100-100 című programnak, melyben egy-egy településen 100 háztartás, 100 napig a keletkező háztartási hulladéknak a 100%-át újrahasznosította.
De az is világos, hogy holland kormány egyedül nem képes megváltoztatni a világot, ehhez partnerekre van szüksége mind az országon belül, mind az országon kívül. Éppen ezért a társadalmi és szakmai párbeszéd nem ért véget, hanem igazán csak most kezdődik el arról, hogy hogyan lehet a kitűzött úton végigmenni. A kormány legelkötelezettebb támogatói között tudhatja a legfontosabb érdekegyeztető fórumot, a munkaadókat és a munkavállalókat is összefogó Társadalmi és Gazdasági Tanácsot (SER), valamint a legfontosabb város- és területfejlesztési szakmai szervezeteket tömörítő Környezeti és Infrastruktúra Tanácsot. Az egyes iparágakra lebontott menetrendeket, úgynevezett „átállási napirendek” (transition agenda) formájában fogják rögzíteni lehetőleg 2017 nyaráig. Itt öt prioritást jelölt ki a holland kormány: biomassza és élelmiszer, ipari gyártás, műanyagipar, építőipar, és fogyasztási javak.
A Holland Alkalmazott Kutatás Intézete (TNO) által készített becslések szerint a körforgásos gazdaságra való áttérés évi 7,3 milliárd euró többletforgalmat képes generálni és 54 ezer új munkahelyet teremtene. Fontos szempont a CO2-kibocsátás csökkentése is, hiszen a Párizsi Klíma Egyezmény elfogadása következtében az üvegházhatású gázok kibocsátását jelentősen csökkenteni kell Hollandiában. Ezért is fontos, hogy a nyersanyagok és anyagáramok hatékonyabb felhasználása éves szinten 17 megatonna CO2 egyenérték kibocsátás megtakarítását eredményezheti.
Hollandia soros EU-elnöksége idején, 2016 első felében a többi EU tagállam is kifejezte szándékát a körforgásos gazdaság előmozdítására, ami magába foglalja a fenntartható nyersanyag-kitermelést, a műanyag hulladék jelenős csökkentését, tartósabb termékeket, fenntartható dizájnt és az innovatív megoldások előnyben részesítését „Innovatív Megállapodások” formájában. Ezek a prioritások összhangban állnak az ENSZ által meghirdetett Fenntartható Fejlődési Célkitűzésekkel (SDG), mint az élelmiszer-pazarlás felére való csökkentése, fenntartható termelési és fogyasztási minták elterjesztése, a természeti tőke fenntartható használata.
A kitűzött célok eléréséhez a holland kormány túl szeretne lépni a „piacszabályozó állam” szerepén, sokkal aktívabb eszközökkel szeretné befolyásolni a gazdasági élet szereplőit és a fogyasztókat, hogy mind a termelési, mind a fogyasztói szokások a hosszú távú fenntarthatóság irányába fejlődjenek. A megfelelő pénzügyi ösztönző rendszer kidolgozásán és pénzügyi eszközök hozzárendelésén kívül lépéseket tesz a közbeszerzésekben a körforgásos gazdaság szempontjainak érvényesítésére.
A holland kormány nagy vásárlónak számít a fenntartható termékek és szolgáltatások piacán a maga évi 50 Mrd eurós beszerzésével. A tulajdonjoggal járó összes költség beszámítása révén a körforgásos közbeszerzések aránya 2020-ra el fogja érni a 10%-ot az összes közbeszerzésen belül. De a megfelelő pénzügyi háttár megteremtéséhez maga a holland bankszektor is hozzájárul. A három legnagyobb bank, az ABN-AMRO, RABOBANK és az ING közös állásfoglalást adott ki a körforgásos gazdaság fontosságáról és támogatásáról. Az első üzleti alapon működő bioüzemek fejlesztését már be is jelentették. Végül, de nem utolsó sorban, az innovációs tudásközpontokat is bevonja a kormány a programba, 2017-ben innovációs menetrendeket fognak felállítani közösen a nemzeti kutatási stratégián belül.