Három évtizede tölt be jelentős szakmai szerepet a hulladékgazdálkodási ágazat és a kormányzat között, a szegmensben tevékenykedők szakmai érdekképviseletéért a Hulladékgazdálkozók Országos Szövetsége. Az anyagáramok szerint szakosztályokkal működő civil szervezet (egyben a Zöld Ipar Magazin kiadója), 2021-ben ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. December 7-én nagyszabású, egész napos konferenciával és esti gálaeseménnyel emlékeztek meg az elmúlt három évtized történéseiről, valamint az ágazatban jellemző helyzetről.
A hazai hulladékgazdálkodás jelene és jövője című konferencián számos előadást hallhatott a közönség Horváth Ferenc szövetségi elnök köszöntőjét követően.
Balika István, az Elektronikai Hulladék Szakosztály vezetője többek között a világban eddig kibányászott fémek szerepéről, és a mobiltelefonok visszagyűjtéséről beszélt, hangsúlyozva: a jövőben a hulladékgazdálkodásban nőni fog a visszagyűjtés aránya.
Olasz László, a Műanyag Hulladék Szakosztály vezetőjeként szintén beszámolt a szakosztály ezévi tevékenységéről.
-A tagvállalataink által begyűjtött műanyaghulladék mennyisége az utóbbi öt évben csökkent, kivéve a csomagolási hulladékot - emelte ki előadásában. - Ugyanakkor látunk szemléletbeli elmozdulást is: egyre többen veszik komolyan, hogy a termékeket lehetőleg ne első osztályú alapanyagból gyártsuk, ha mádoslagos nyersanyagból is megtehetjük! Az lenne a fő cél, hogy lehetőleg ne importból szerezzük be az alapanyagot, hanem az itthon meglévőt gyűjtsük be jobban!
Tekker Tamás, mint a Papírhulladék Szakosztály vezetője a papírhulladék visszagyűjtési trendeket állította előadása fókuszába.
Kozma Péter, az Üveghulladék Szakosztály vezetője szerint az ipari/kereskedelmi visszagyűjtés napjainkban jól működik hazánkban, ám a lakossági visszagyűjtési rendszerrel már vannak problémák, minőségi értelemben. Még ma is gyakori látvány, hogy az üvegek számára kihelyezett gyűjtőedény mindenféle más - sokszor kommunális - hulladékkal van tele. Mint a szakember hozzátette, a különbség a kibocsátott és visszagyűjtött üvegulladék között még manapság is jelentős, évi 60-80 ezer tonna üvegcsomagolási hulladék végzi a hazai kommunális lerakókban, a szelektív gyűjtőszigetek helyett.
Jeffrey D. Kimball, a Vas-és Színesfém Szakosztály vezetőjeként részletesen ismertette az ágazatban jelenleg tapasztalható helyzetet.
Vermes Péter, a Veszélyes Hulladék Szakosztályelnökeként érdekes szempontokat vetett fel előadásában. Diákon is kivetítette, mi minden számít veszélyes anyagnak a legegyszerűbb kartondoboz csomagolás esetében is. Hangsúlyozta, hogy valamennyi ipari és kereskedelmi tevékenységből származhat veszélyes hulladék, de a közvélemény erről a tényről hajlamos elfeledkezni.
Szünet után Galli Miklós, a HOSZ Környezetvédelmi Bizottságának társelnöke, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) részéről beszélt a hazai hulladékgazdálkodás tervezett átalakításáról. Ismertette az EU legfontosabb idevágó intézkedéseit, felvázolta a hazai intézkedéscsomagok ambíciózus terveit, majd kitért a 2012-es és 2020-as szabályváltozásokra is. Beszélt a tervezett szabályozásokkal kapcsolatos szakmai aggályokról is, többek között a körforgásos gazdaság elveinek érvényísíthetetlenségéről és szabadpiac kiiktatásáról.
A résztvevők nagy várakozással tekintettek a koncesszióba adás jelenleg egyetlen lehetséges nyertesének tartott nagyvállalat, a MOL Zrt. jelen lévő képviselője, Pethő Zsolt felszólalása elé. Ő részben reflektált a felhozott érvekre, másrészt a multicég ágazati befektetéseinek szükségességét hangsúlyozta, mint az Unió által előírt célszámok eléréséének eszközét.
- Ha összejön a koncessziós megállapodás, cégünknek a legfontosabb feladata lesz a közszolgáltatás fejlesztése - jelentette ki Pethő Zsolt. Hozzátette azt is, hogy a MOL nem szándékozik meglévő kapacitást kiépíteni, terveik szerint a meglévő kapacitások üzemeltetésében gondolkodnak, alvállalkozói rendszer közreműködésével.
Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára szólalt fel ezek után, ő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer jelenéről és jövőjéről beszélt, kitérve a termékdíjtörvények folymamatos módosítgatásaira is.
Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója, az alapvető jogok biztosának helyettese állt a pulpitusra ezután, ő nemzetközi kitekintésben beszélt a lakossági hozzáállásról a hulladék visszagyűjtés terén, kitérve az állami támogatásokra is.
A további előadásokat követően este a kötetlenebb találkozóra került hangsúly. Az eseménysorozat tagadhatatlanul leginkább ünnepélyes pillanata volt a jókora HOSZ 30 feliratú torta megszelése. Sokfelé osztása és közös elfogyasztása szimbolikusan is megerősített az ágazati öszetartást.