Április 12-én kisebbfajta rekordot állított fel a kínai "mesterséges Nap", azaz egy kísérleti szupravezető tokamak: közel hét percen át rendkívül forró, erősen zárt plazmát termelt és tartott fenn.
A kelet-kínai Hefei városában található kísérleti fejlett szupravezető tokamak (Experimental Advanced Superconducting Tokamak. rövidítve: EAST) 403 másodpercig termelt és tartott fenn plazmát, megdöntve ezzel a korábbi, 2017-es 101 másodperces rekordot, és újabb kulcsfontosságú lépést tett a nagy hatékonyságú, alacsony költségű termonukleáris fúziós reaktorok építése felé – írja a South China Morning Postra hivatkozva a NGReport portál.
„Ennek az új áttörésnek a fő jelentősége a „nagy zártságú üzemmódban” rejlik, amelynek során a plazma hőmérséklete és sűrűsége jelentősen megnő” – mondta Song Yuntao, az EAST-et építő Kínai Tudományos Akadémia Plazmafizikai Intézetének igazgatója. A Hszinhua állami hírügynökség idézte Songot, aki szerint a munka szilárd alapot teremtett a fúziós reaktorok műszaki és gazdasági megvalósíthatóságának javításához.
A magfúzió – ugyanaz a folyamat, amelynek révén Napunk fényt és hőt termel – biztonságos, tiszta és szinte korlátlan energiaforrásnak számít. A tudósok évtizedek óta dolgoznak a „mesterséges napok” kifejlesztésén úgy, hogy a hidrogénatomokat 100 millió Celsius-fok fölé hevítik, és elég hosszú időre bezárják őket, hogy nehezebb atomokká egyesülhessenek, és eközben hatalmas energiát szabadítsanak fel.
Az EAST, amely 2006-ban kezdte meg működését, az egyik legígéretesebb utat jelenti a szabályozott magfúzió felé. A kutatók több mint 120 000 kísérletet hajtottak végre, hogy elérje ezt a mérföldkövet.