Sokakban felmerült már, hogy a pandémiát magunknak köszönhetjük – az valóba igaz, hogy az új járványok kialakulása mára felgyorsult, s ez nagyon fontos figyelmeztetés a civilizációnak - hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána, a klímavédelemmel foglalkozó IPCC WGIII alelnöke az Academia Europaea tagja a tegnapi Magyar Fenntarthatósági Csúcs előadójaként.
Ha nem változtatunk a természethez való hozzáállásunkon, mennyi ideig maradhat fent civilizációnk? Ha évente 5 új járvány indul el világszerte , mikor érkezik egy olyan, amelynek a COVID-19-nél nagyobb lesz a halálozási aránya?
Ilyen és hasonló kérdéseket is boncolgatott előadásában Ürge-Vorsatz Diána klímakutató. Mint elmondta, ugyanakkor van jó hír is: hatalmas lehetőséget kaptunk, hogy felgyorsítsuk az éghajlatváltozás kérdéseinek megoldását.
De mi az összefüggés a járványok és az emberi beavatkozás között?
A biodiverzitás összeomlása és az éghajlatváltozás összessége pl. felgyorsítja a zoonózis lehetőségét- fejtette ki a szakember. Ha egy vírus helyzetbe jön, már "meg is nyerte a lottó ötöst", hiszen 7,5 milliárd ember között a légiközlekedésnek köszönhetően pillanatok alatt képes elterjedni a világon.
Az IpBest két héttel ezelőtti jelentése egyértelműen rámutat, hogy az ökológiai rendszerekre gyakorolt emberi hatás és a fenntarthatatlan fogyasztási mintáink fokozzák a gyakoribb pandémiák kockázatát. A környezeti földhasználat változás, a vadfajok kereskedelmi kizsákmányolása minden egyensúlyt tönkretesz, s ez a jelenség óhatatlanul elvezet a világjárványokhoz. Az emberi felelősség tény, hiszen mi szóltunk bele ennyire a természetbe - hangsúlyozta a szakember.
Jelenleg a Föld szárazföldi gerincesének egyharmada ember kétharmada haszonállat, s csak egyetlen százalék maradt a vadállatoknak. A Kormányközi Klímavédelmi testület tavalyi földhasználati jelentése szerint a jégmentes szárazföldi területek kb. 16 százalékán hagytuk meg a fajok gazdagságát, a többin gyakorlatilag nem tűrünk meg más fajokat. A több millió fajt a legtöbb élőhelyen már leredukálta az emberi beavatkozás, ipari és mezőgazdasági tevékenység.
-Ha részletesebben megnézzük az összefüggést a járványok és a fajredukálás között: mikrobák nélkül mi sem tudnánk megélni, még a kórokozók is nagyon hasznosak az ökoszisztémák egyensúlyában, hiszen ezek biztosítják, hogy egyik faj se szaporodjon el túlságosan. De mára az egyensúly felborulása miatt nagyon el tudtak szaporodni, ráadásul, mivel az ő életterüket is elvesszük, egyre jobban nyomulnak be az emberi élettérbe. Az éghajlatváltozás is kifejezetten felgyorsítja ezt a folyamatot. Múltbeli betegségeket tudunk felszabadítani az olvadó jégből, a hordozók olyan területekre képesek elvándorolni, ahol az ott élő lények még nem voltak képesek kialakítani magukban az immunitást.
A szakember szerint a koronaválság jelenlegi hatásaihoz képest sokkal súlyosabb hatásai lesznek az éghajlatváltozásnak emberi életben és gazdasági szempontból is. A megelőzés nagyban megelőzhetné és kiküszöbölhetné a későbbi károkat, ha időben kezelnénk a dolgot.
Ürge-Vorsatz Diána több témát is érintett még, beszélt az életmódváltás és a gazdaságélénkítő beavatkozások fontosságáról, valamint a városok és a városi közlekedés újragondolásáról is. A szakember zárszóként elmondta: a válság lehetőség, amelyet mindenképpen meg kell ragadni a változtatásra.