Több mint nyolcszáz ember pereli a Monsantót. Az egyik haldokló perét gyorsított eljárásban folytatták le. A világ legnépszerűbb növényvédőszeréről mondta ki San Franciscóban a bíróság, hogy rákot okozott az iskolai pályafelügyelőnek. Hasonló perek ezrei zúdulhatnak a gyomirtót gyártó Monsantóra, melyet júniusban vásárolt fel a Bayer. Lehet, hogy a biotermesztés új korszaka kezdődik ezzel?
A génmódosított vetőmagokat és gyomirtószereket is gyártó óriáscég, a Monsanto annyira lejáratta magát többek között a mezőgazdák sanyargatásával, hogy amikor júniusban a Bayer felvásárolta a céget, tulajdonképpen olyan manővernek látta az egyesülést a piac, mellyel a német vegyipari óriás megpróbálja rehabilitálni a közutálatnak örvendő céget.
A Monsanto felvásárlását a Bayer által júniusban hagyták jóvá a hatóságok. A Monsanto menedzsmentje és főrészvényesei nyilvánvalóan azért egyeztek bele ebbe, mert belátták, hogy perek lavinája esedékes.
Az akvizíciónál általában kitétel, hogy a vásárló fél átvállalja a jogi terheket is, amik a megszerzett cég múltbeli üzleti tevékenységből erednek. Vagyis a Bayer jól bevásárolt. A világ egyik legutáltabb márkáját szerezte meg, amiről már azért tudni lehetett, hogy valószínűleg el fogják árasztani a rákbetegek perei.
A Monsantót Dewayne Johnson színesbőrű iskolai alkalmazott perelte be, aki iskolai pályafelügyelőjeként dolgozott, s évente körülbelül 20-30 alkalommal -tehát havonta kétszer-háromszor- kellett Roundup gyomirtót használnia munkavégzés közben. Kétszer balesete is volt a szerrel, mert az ráömlött. Első alkalommal ez 2012-ben történt meg. Két évvel később, 2014-ben non-Hodgkin-limfómát diagnosztizáltak nála.
A nyirokrendszer e daganatos megbetegedése olyan kiterjedt nála, hogy testfelülete 80 százalékán beteg és károsodott a bőrszövet! Rosszabb napjain Johnson annyira gyenge, hogy beszélni sem tud. Nem csoda, hogy az orvosai nem voltak biztosak benne, megéli-e a per végét. Ügyvédje szerint Johnson tanúvallomásának legszívszorítóbb része az volt, amikor felidézte, hogyan kellett elmesélnie két kisfiának, hogy halálos beteg. Felesége két állásban is dolgozik -heti 80 órában, vagyis napi 6,6 órában-, hogy el tudja tartani a családot.
Az esküdtszék úgy döntött, hogy Johnson keresete javára dönt. A Kaliforniai Legfelsőbb Bíróság 289 millió dollár fizetésére kötelezte a Monsantót. Ebből 250 millió dollár büntetés, 39 millió dollár pedig a Johnsonnak megítélt kártérítés.
A bírósági döntés után a Monsanto sajtóközleményt adott ki, melyben továbbra is fenntartja állítását, miszerint a Roundup gyomirtó nem okoz rákot. “Fel fogunk lebbezni a döntés ellen”, állította a cég, ami miatt kérdésessé válhat, hogy Johnson megkaphatja-e a kártérítést még életében. “Továbbra is határozottan megvédjük termékünket, melynek biztonságos használata immár negyven éve folyik, és továbbra is fontos, hatékony, biztonság eszköz a gazdák és mások számára,” jelentette ki a Monsanto stratégiáért felelős alelnöke, Scott Partride.
A CNN tudósítása ugyanakkor egy kicsit kétségbe vonja a fellebezési szándékot, rámutatva, hogy az 25 millió dollárba kerülne a vállalatnak. Ennyi kamatot kellene ugyanis fizetnie a cégnek a 289 millió dollárra, amíg a fellebezés folyik.
(Képünkön balra a Monsanto egyik szerével kezelt paradicsom, jobbra pedig egy kezeletlen látható.)