Lassan az lesz a ciki, ha egy nagyvállalat nem tesz környezeti felelősségvállalást, nem ad ki közleményt termékeinek lecsökkentett ökolábnyomáról. Most a Fjallraven tett így, híres hátizsákjaik napjainkra már a korábbiak ökolábnyomának a felével rendelkeznek.
Számos ponton tovább erősítette a Fjällräven a fenntarthatósági szempontok érvényesülését működése során, ennek köszönhetően immár a felhasznált poliészterek 60%-a újrahasznosított, a pamutanyagok 70%-a biopamut, a töltőanyagként használt tollpehely pedig 100%-ig nyomon követhető, etikus forrásból származik. A vállalat ezen törekvései igazodnak az ENSZ Fashion Industry Charter for Climate Change Action, valamint a Swedish Textile Initiative for Climate Action kezdeményezésekhez is, amelyekhez a márka a közelmúltban csatlakozott.
A fenntarthatósági szempontok a tervezés, az alapanyagok kiválasztása, a gyártás és az értékesítés során egyaránt prioritást élveznek a Fjällräven mindennapi működésében. A fenntarthatóság egyik leginkább alulértékelt, mégis kiemelten fontos alapfeltétele az egyes ruhadarabok időtállósága. Az igazán jó darabok tartósak is egyben. Éppen ezért a Fjällräven minden terméke a praktikum, fizikai ellenálló képesség, érzelmi kötődés és javíthatóság jegyében készül, így egy-egy darab akár évtizedeken keresztül is használható. Ezzel pedig az egyének átlagosan 50%-kal csökkenteni tudják a ruhadarabok beszerzésének és használatának ökolábnyomát.
A Fjällräven nemcsak a tervezés, de a gyártás során is jelentős lépéseket tett a tevékenységével járó környezeti hatások további csökkentése érdekében. Mivel a zéróemissziós működés egyelőre nem megvalósítható, a svéd márka egyéb olyan projektekkel kompenzálja károsanyag-kibocsátását, amelyek hozzájárulnak a környezet védelméhez.
A megfelelő alapanyagok megválasztása például kulcsfontosságú a környezeti hatás csökkentése érdekében, kétharmad részben ugyanis a márkák által használt anyagokra vezethető vissza a gyártással járó víz- és áramfelhasználás, károsanyag-kibocsátás, illetve hulladéktermelés. A hagyományosról biopamutra történő váltással akár 90%-kal csökkenthető a felhasznált ivóvíz, és 62%-kal a felhasznált áram mennyisége a mostanihoz képest.
Ennek megfelelően a Fjällräven 70%-ra növelte a biopamut arányát a pamutanyagok felhasználása során. A társaság tollpehelyre vonatkozó vállalkozása, a Down Promise értelmében a töltőanyagként használt tollpehely 100%-ig nyomon követhető forrásból származik, etikusan előállított, és a lehető legjobb minőségű. A madarak jólléte kiemelt fontosságú: tilos az élő madarakon végzett tollfosztás és a tömés. A Fjällräven által használt tollpehely valójában húsipari melléktermék, azaz itt a hulladék kap új esélyt.