A ZIP Magazin másfél éve foglalkozott már egy rövidebb írásban a magyar fejlesztésű napelemes térkővel. Adódik a kérdés: mi történt a fejlesztéssel az azóta eltelt időszakban, illetve mit sikerült megvalósítani az indulás óta? Hol tart most ez a néhány éve ígéretes startupként rajtoló elképzelés? Mindezekről Ruscsák Helgával, a cég marketingvezetőjével beszélgettünk.
Az elmúlt másfél év, ahogy sokak számára, a Platiónál sem volt zökkenőmentes. A pandémiás időszakból viszontigyekeztek a legtöbbet kihozni: elsősorban a termék és a gyártás fejlesztésére fókuszáltak. A PLATIO térkövet például újratervezték, 2021 májusára a termék teljesen megújult: most egy sokkal kompaktabb egy elemből álló panel, amelynél az esztétika is fontos szerepet kapott, hiszen az is cél, hogy ez a napelemes térkő hozzáadjon az épített környezethez.
Közben a megújulóenergia-ipar rengeteg változáson megy keresztül, nemcsak az igény nő robbanásszerűen, de a termékválaszték és a felhasználhatósági kör is. Kiderült, hogy sokkal szélesebb körben lehet felhasználnia térkövet, mint a fejlesztők gondolták: a magánfelhasználók mellett megerősödött a vállalati és önkormányzati, állami megrendelők száma is. Most pedig a cég számára az egyik legizgalmasabb és egyben legaktuálisabb irány a karbonsemlegesség. Adódik a kérdés, hogy illik ebbe a képbe a speciális magyar térkő?
– A napelemes térkövünk több szempontból is fenntartható terméknek minősül – mondja Ruscsák Helga. – Egyrészt a nap energiáját felhasználva tiszta energiát állít elő, másrészt a hulladékgazdálkodásban is van szerepe, zöld építőanyagként hozzájárul az épületek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez. Az otthonok, a vállalatok, sőt az önkormányzatok is növelhetik a zöld energia arányát az energiamixükben azáltal, hogy egy fenntartható és energiatermelő építőanyagot építenek be, amely tiszta energiát biztosít az épületeknek, elektromos eszközöknek.
A másik karbonsemleges projektünk a nulla kibocsátású közlekedésről szól, mivel a mikromobilitás tért nyer az elektromos közlekedési eszközök rohamosan növekvő számával. Az elektromos autók, biciklik, rollerek energiaigénye különös terhet ró a hálózatokra, így a helyben megtermelt energia mentesítheti a hálózatot a megnövekedett energiaigénytől. Ezt a trendet felismerve olyan hálózatfüggetlen (off-grid) mikromobilitási rendszereket ajánlunk okos városoknak, vállalatoknak és magánszemélyeknek, amelyeknél az elektromos közlekedési eszközöket töltő állomások mellé PLATIO napelemes térburkolatot telepítünk és napenergiával töltjük ezen eszközöket. Magyarországon több pilot projektünk van, ahol elektromos autót és rollert töltünk ilyen módon napelemes térkövünkkel.
– Nemzetközi szinten milyen idevágó projekteket említene meg?
– A cég indulása óta rendkívül sok izgalmas projektben vehettünk részt. Ilyen például az, amit spanyol viszonteladónkkal közösen hoztunk létre. Hazai viszonylatban is sikerült egy olyan megoldást kialakítani, ami újdonságnak számít: két hazai startuppal, a Rollinnal és a Kuube-bal karöltve megalkotnunk egy úgynevezett okosváros hubot, ami zöld energiával működve okos funkciókkal felturbózott közösségi térként szolgál. A napelemes térkövek energiát biztosítanak a Rollin töltőállomásán várakozó rollerek számára, a töltés közben pedig a Kuube okospad funkcióit lehet élvezni. Máltán egy olyan parkban került telepítésre a térkő, aminek a fenntartása 100 százalékban megújuló energiával történik.
– Annak ellenére, hogy számunkra a nemzetközi terjeszkedés az elsődleges, Magyarországon is volt néhány projektünk. Ezt a magyar innovációt nemcsak a közönség, de szakmai szervezetek is elismerték. 2022-ben a Magyar Innovációs Szövetség a Magyar Innovációs Nagydíj Kiemelt elismerésével díjazta a PLATIO napelemes térkövet, 2021-ben pedig a CEE régióban megrendezett Ökoindustria Zöld Konferenciáról a Leginnovatívabb termék díját hoztuk el.
Az energiaárak emelkedése és az energiaválságberobbantotta amegújuló energiás eszközök iránti keresletet hazánkban is, így az emberek egyre nyitottabbak már a napelemes rendszerekre is. Mivel célunk, hogy a városi közlekedést megreformáljuk és fenntarthatóbbá tegyük a nemrég debütált napelemes EV töltőállomásunkkal, így ezt a koncepciót szeretnénk idén Magyarországon is népszerűsíteni.
Svájci magánház kertjében telepített napelemes térkövek (Forrás: Platio)
– Egyre jobban terjeszkednek Hollandiában is, mesélne erről bővebben?
– Tapasztalataink alapján a hollandok rendkívül nyitottak a zöld megoldásokra, így ez egy igencsak ígéretes piac, arról nem is beszélve, hogy az elmúlt 30 évben a tömegközlekedés úttörőinek bizonyultak. Amszterdam több mint 700 kilométernyi bicikliúttal rendelkezik, és nemrégiben átadtak egy víz alatti biciklitárolót, ahol több mint 7000 kerékpárt lehet tárolni.
Legutóbbi holland installációnk a ’Making Cities Work’ projekt keretein belül valósult meg.A felhívás célja, hogy a vállalkozások, önkormányzatok olyan innovációs projekteket hozzanak létre az európai városi területek számára, amelyek kereskedelmi szempontból sikeres szolgáltatásokat és termékeket eredményezhetnek. Az első ilyen installációnk Gröningen városában történt, ahol mintegy 325 négyzetméternyi napelemes térkövet telepítettek. Az installáció egy napelemes sétálóút, a célja pedig az, hogy megújuló energiát biztosítson az önkormányzati épületek és a helyi közösség számára.
A közelmúltban számos olyan installációnk valósult meg, ahol a megtermelt napenergiát több módon is fel lehet használni. Ilyen például a máltai ökokert, ahol a rendszer a kert fenntartását biztosítja, beleértve a világítás tés az öntözőrendszer működtetését. Svájcban is átadtak egy napelemes bicikli utat, ami egyrészt a közeli biciklitöltő számára biztosít energiát, másrészt a fel nem használt energia a közelben található iskola épületének energiaellátását segíti. Ezek mellett pedig a korábban említett gröningeni telepítésünk is alkalmas arra, hogy a megtermelt napenergiát többféle módon használhassák fel.
Általánosságban elmondható, hogy a smart city megoldásaink által megtermelt energiát több módon is fel lehet használni, például elektromos járművek töltéséhez, city lightokhoz, de akár robotfűnyírók töltéséhez is. Budapesten több referenciával is rendelkezünk ebben a tekintetben.
– Elsősorban hulladékgazdálkodási szaklapként a hulladékkezelésre is rákérdeznénk: bár a meglévő rendszerek fiatalok, de hosszú távon mik az elképzeléseik az elavult, netán meghibásodott telepítések egykor bekövetkező megsemmisítéséről, netán visszaforgatásáról?
– Számunkra nagyon fontos, hogy résztvegyünk a körforgásos gazdálkodásban, ezt a termelés minden pontján igyekszünk érvényesíteni. Emiatt fejlesztettük ki a kevert, más módszerekkel nem újrahasznosítható műanyagok építőanyagként történő hasznosítására szolgáló gyártási eljárásunkat is. A termék az életciklusa végén 95százalékban újrahasznosítható. A szállítás és a tárolás során is újrahasznosított fa konténereket alkalmazunk, így a termelés egésze során minimalizáljuk a hulladékképződést. Végül ezeket a fa konténereket lapra szerelve a vevő visszajuttathatja számunkra, így ezek a tároló elemek folyamatosan megtartják a funkciójukat, nem képezve hulladékot.
– Hollandiában a sűrű beépítettség és a napelemek helyigénye miatt a kettős térhasználatot népszerűsítik. Az épületek egy részének azonban a teherbíróképessége nem engedi meg, hogy a tetőkön napelemeket telepítsenek. Ütköztek-e ilyen problémába máshol?
– Hollandia sűrű beépítettsége valóban nem mindennapi, azonban úgy látjuk, hogy a kormány igyekszik ezt különböző kreatív megoldások segítségével áthidalni. A hagyományos,tetőre szerelhető napelemek nemcsak helyigényesek, de nem is esztétikusak, így a lapos tetőknél nem érdemes alkalmazni, mert hasznos helyet vesz el. Egyúttal az épületek teherbíróképességére is figyelni kell. A napelemes térkövek teraszokra, lapos tetőkre is telepíthetők, és nem szükséges döntve elhelyezni azokat. A rendszer minimálisan termel csak kevesebb napenergiát, mint egy hagyományos napelem. Az egyetlen dolog, amit minden telepítés alkalmával szem előtt kell tartani, az az, hogy ne érje árnyék a térköveket. Hollandiában az elsőnapelemes térburkolat-felületet egyébként egy magánotthon csodálatos tetőteraszán valósítottuk meg Amszterdamban, onnan van a tapasztalatunk.
Napelemes térburkolat egy holland amszterdami tetőteraszon (Forrás: Platio)
(A cikk eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2023. áprilisi lapszámában jelent meg nyomtatásban.)