Egy indonéz gibbonrezervátumban tett 2011-es látogatásakor Topher White meghallotta az esőerdő szavát, vagy inkább az illegális fakitermelés zaját. Az amerikai mérnök olyan favágásfigyelő rendszert szerkesztett használt mobilkészülékekből, amely képes riasztani a megbolygatott területeket kezelő szervezetet, így annak munkatársai hatékonyan be tudnak avatkozni.
Néhány hónapos fejlesztés után White már egy komplett csapattal állhatott szolgálatba az illegális favágóktól leginkább fenyegetett, az ott élő gibbonok lakta erdőterületeken, méghozzá igen sikeresen: az általa szerkesztett, fákra telepített, használt mobiltelefonokból konstruált megfigyelőrendszerrel akár 48 órán belül is a nyomára bukkannak az orvfavágóknak.
A fejlesztésre alapított vállalkozás, a Rainforest Connection műhelyeiben kimustrált androidos mobilok cellainformációit telepítik át egy műanyag dobozba, amelyet napelemekkel látnak el, így a készülék a napsugarakból nyeri energiáját a működéshez. Az eszközt aztán a legmagasabb fák tetejére telepítik, gyakorlatilag láthatatlan módon - akár 150 láb (kb. 45,5 méter) magasságból is képes teljesíteni a megfigyelést. Egészen pontosan a hangfelvételek segítségével teszi ezt, a törzsön végzett munkálatok hangját ugyanis rögzíti és arról jeleket sugároz akár egy mérföld távolságba is a központhoz. Ott felhőalkalmazásba futnak be a jelek, egy peciális szoftver pedig folyamatosan kereséseket indít az adathalmazban, kiszűrve az illegális kitermelő tevékenység árulkodó hangjait. Eddig 150 készüléket telepítettek Peru, Kamerun és Brazília védett esőerdeiben.
Bár az esőerdők a bolygó legkiterjedtebb élőhelyei, számos faj egyedül ezekben él meg, a WWF becslése szerint mégis percenként 27 focipálya nagyságú területet tarolnak le belőle.
Az esőerdő hangját itt is meghallgathatjuk.