Az építőiparban jelentős problémát jelent az altalaj-rétegződés bizonytalanságában rejlő műszaki és gazdasági kockázat. Szakirodalmi adatok szerint a hazánkban tapasztalható épületkárok 90%-a altalaj-eredetű problémákra vezethető vissza, és ez az arány az egyéb építőmérnöki létesítmények (utak, vasutak, közművek) tekintetében is jelentősre tehető.
A talajkörnyezet optimalizált feltérképezése éppen ezért előfeltétele a biztonságos és gazdaságos építőmérnöki szerkezetek kialakításának, valamint a kivitelezéskor felmerülő problémák elkerülésének.A nemrégiben elnyert,484,22 millió Ft összegű,NKFI Alapból megvalósuló projekt célja, hogy a legkorszerűbb technológiák implementálásával, a BME Építőmérnöki Karának munkatársainak közreműködésével a geotechnika területén automatizált, digitális tervezési szolgáltatást hozzanak létre. A projekt keretében fejlesztendő szolgáltatás – a feltárási adatok automatizált és digitalizáltfeldolgozásával – lehetővé teszi az erre fordított erőforrások hatékonyságának növelését, a folyamatokban rejlő biztonsági kockázatcsökkentését, valamint optimalizált (költség- és erőforrás-hatékony) alapozási tervek szinte azonnali létrehozását.
Az automatizált rendszer az emberi és a környezeti erőforrások felesleges felhasználásánakproblémájára ad választ, de egyúttal elősegíti az építőipari projektek geotechnikai kockázatainak csökkentését és az építőiparidigitalizáció fejlődését is. A digitalizált, automatikus rendszer alapjain létrejövő szolgáltatás, mely a projekt eredménye, jelentősgazdasági hatással bír mind a mérnöki tervezés, mind a megvalósítási/kivitelezési fázis során. Ez – nem elhanyagolható módon –jelentős fenntarthatósági előnyöket is biztosít a környezeti terhelés jelentős csökkentése révén.