A koronavírus járvány egy éve alatt MAgyarországon kétmillió (!) tonna élelmiszer ment veszendőbe, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület közlése szerint. Bár ezen időszakban a megmentett élelem mennyisége is növekedett, ugyanez a tendencia figyelhető meg a rászorulók tekintetében is.
Ahogyan a fejlett országokban, itthon is az élelmiszerhulladék 40 százaléka a háztartásokban keletkezik, mi dobjuk ki. Az élelmiszerpazarlás megfékezésére alakult Magyar Élelmiszerbank Egyesület eddig több, mint 81 400 tonnányi élelmiszert osztott szét az országban, jelentős mennyiséget éppen a vírushelyzet kirobbanása óta, hiszen az elmúlt egy évben igen sok közétkeztető, étterem bezárt, vagy kiszállításos rendszerre állt át, sok helyen keletkeztek feleslegek.
Az Élelmiszerbank több hazai településen működő elosztó és támogató hálózata mellett azonban új típusú lehetőségeket, hazai civil kezdeményezéseket, startupokat is igénybe vehet a lakosság annak érdekében, hogy a háztartásokban megfékezzük az élelmiszerkidobást.
Ilyen platform, hazai fejlesztésű applikáció a Munch is, amelyet négy fiatalember indított el tavaly. A Highlights of Hungary versenyben és a Cápák között közgazdasági televíziós műsorban is feltűnt négyes fejlesztése a nap végi maradékokkal küzdő éttermeket köti össze az egyedi felhasználókkal. Utóbbiak az applikáción kikeresve a felajánló éttermeket, a zárás előtti órákban csökkentett áron megvásárolhatják a még minőségi, fogyasztható készételeket, vagy pékárukat.
A Budapest Bike Maffia tagsága évek óta végez ételmentő tevékenységet, sok más egyéb akciója mellett. A fenntarthatóságot azzal is segítik, hogy az általuk támogatott hajléktalan embereknek adnak foglalkoztatást - a fedél nélküliek a budapestiek asztalára kerülő friss fűszernövényeket termelik meg.