A Földet körülvevő atmoszféra tele van láthatatlan energiával: például vízzel, méghozzá a felhőkből, a ködből, a hajnalban felszálló párából. Ám a legextrémebb energiaforrás, amelynek kiaknázásában egyelőre gyerekcipőben jár az emberiség, a villámlás. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint képesek lehetünk kinyerni ezt az energiát, hogy árammá alakítsuk át - s ez a lehetőség a megújuló energiaforrások piacát is gyökeresen átformálhatja.
Ahogy a tudományban gyakorta történik, egy véletlen hozta az áttörést: a Massechusets-i Egyetem kutatói proteinek nanohálózatával kísérletezve rájöttek, hogy ezek szenzorként működnek és elektromosságot képesek indukálni. A proteinek ezen bonyolult sejtszintű rendeződései valamennyi mikroorganizmusban megtalálhatóak, ám mindeddig nem volt világos, hogyan képesek egymás között elektromos stimulációt kiváltani és töltést generálni.
Bár még sok vizsgálat vár az egyetem szakembereire, a tanulmányt publikáló csoport vezetője elmondta, ha bővíteni tudják ezen energiakapcsolódásokat, akkor valóban áttörést jelenthet az energiakinyerésben, hiszen sem a Naptól, sem a szélerősségtől, se más, ismert geológiai, vagy időjárási tényezőtől nem függ, hogy sikerül-e a gyakorlatban energiát kinyerni így, az mindig állandó és egyenletes mennyiségben áll rendelkezésre.