Nem cukik, de annál jelentősebbek lesznek a hulladékgazdálkodásban a lisztbogarak lárvái. A Stanford és Beihang Egyetem kutatói felfedezték ugyanis, hogy a lárvák képesek rá, hogy több típusú műanyagot is megemésszenek és lebontsanak.
A kutatás bebizonyította, hogy a lisztbogarak lárvái, a lisztkukacok emésztőrendszerében élő mikroorganizmusok képesek a polipropilén lebontására, így többek között autóalkatrészek, textilek és mikroműanyagok emésztésére. (A műanyagszennyezésben egyébként nem a polipropilén, hanem csomagolóanyagok, a polietilén és a polietilén-tereftalát jelentik a legnagyobb veszélyt.
Lisztkukacból az igen közeli jövőben, úgy tűnik, nagyon-nagyon sokra lesz szükség: a kutatás alapján 100 lisztkukac 34-39 milligramm műanyag elfogyasztására képes naponta, ami egy tabletta súlyának felel meg. A lárvák szén-dioxidra, biomasszára és lebomló anyagokra bontják az egyes műanyagokat. Csak az Egyesült Államokban évente 33 millió tonna műanyag kerül a szemétbe, melynek csupán a 10 százalékát hasznosítják újra. Erre részleges megoldást jelenthetnek a lisztkukacok, azonban a kutatás nem kínál megoldást a kifejlett rovarok elszaporodására.
Egyébként nemcsak a lisztkukacok, de az indiai selyemhernyók lárvái is képeseknek bizonyultak a műanyaghulladékok lebontására.