A Big Apple-ban sikk csipaüveg felhőkarcolóban élni még akkor is, ha az ottani lakásokat még amerikai pénztárcával is aranyáron lehet venni, vagy bérelni. Az a szempont ugyan, hogy a trendi skyscanner-ek mennyire környezetszennyezők, kevésszer merül fel - most összeszedjük, mennyibe fájnak a NewYork-iaknak a luxusfelhőkarcolók.
A felhőkarcolók a legkevésbé energiahatékonyak a nagyvárosi épületek közül, bizonyítottan rengeteg üvegházhatású gázt engednek magukból, mégsem állitják le a gyártásukat, mert költséghatékonyak. Ezeket az épületeket tényleg olcsón fel lehet húzni: nem sok az anyagköltség, az összeszereléshez nem kell kifejezett szakértői csapat, a tervrajzokat az építészek által elküldött számítógépes modellekből át lehet alakítani, és az üveget is általában Kínában gyártják, ami szintén nem mondható drágának.
Arról nem is beszélve, hogy ilyen felhőkarcolóban sem dolgozni, sem élni nem a legkellemesebb. Magánélet tipikusan ismeretlen fogalom, ha teljes üveges a hálószoba, ha pedig dolgozni akar az ember, nem éppen hasznos, ha a nap minden percében besüt valahonnan a nap. Télen extra fűtésre van szükség, mert az üveg hamar lehűl, nyáron pedig extra hűtésre, mert a napsütés felmelegíti az egész épületet.
Egyes statisztikák szerint az épületek New Yorkban az éves károsanyag-kibocsátás 66 százalékáért feleltek, Torontóban pedig a 60 százalékáért, és mindkét esetben az épületek hűtése, fűtése és világítása jelentette a legtöbb kibocsájtást. Szakértők szerint passzív házként kellene megépiteni az új felhőkarcolókat, amelyek felhúzása ugyan 5-10 százalékkal drágább, de a fűtési költségekben például 90 százalékot is megspórolhatnának vele. Ha pedig nagyobb lenne a kereslet az ilyen épületekre, és nem az óriási üvegből készült felhőkarcolókra, előbb-utóbb az árak is lemennének. Egyelőre azonban az vezeti a piacot, hogy egy ilyen épületet olcsóbb felhúzni, igy senkinek nem érdeke, hogy átálljon a passzív házakra. E cikk szerint a cél az lenne, hogy felhívjuk a figyelmet a passzív házak előnyeire, és az óriási, de mutatós üvegépületek hátrányaira, ez pedig alakithatná a piacot, a legtöbben ugyanis nem tudják, hogy mire vállalkoznak, amikor beköltöznek egy ilyen felhőkarcolóba - akár munkahellyel, akár otthonként.