A Tolna és Baranya megyék határán fekvő Vásárosdombónak tényleg dolgozik a Nap: kétszáz háztartásnyi tiszta energiát képes előállítani az innovatív megoldásokat alkalmazó vásárosdombói napelemes park, amelyet két hónap próbaüzem után augusztus 25-én adták át a közösségnek.
Éves szinten a 2000 órát is meghaladja a napsütéses órák száma a környéken: az ilyen szerencsés adottságú környezetben kézenfekvő megoldás munkára fogni a napenergiát. A környező földeken már két – szintén az Astrasun által tervezett és engedélyeztetett – napelempark termeli a kiapadhatatlan energiaforrásból táplálkozó áramot, és tervezik egy következő telepítését is.
Egyetlen ilyen fél megawattos naperőmű átlagosan legkevesebb százötven, de az innovatív megoldásokat alkalmazó vásárosdombói park több mint kétszáz háztartás villamosenergia-igényét képes ellátni, s a nem megújuló energiaforrások használatát kiváltva évente átlag 28 tonna széndioxidtól menti meg a légkört. A vásárosdombói napelempark egyébként a vártnál is jobban teljesít: a teljesítményen sokat lendít a tény, hogy a napelempark paneljeit napkövető rendszer állítja az ideális pozícióba, s ezzel akár 25-30%-kal több áramot termel.
Az Astrasun Csoport egyik környezetbarát innovációja, hogy a naperőművei területén termő füvet birkákkal nyíratja, ami a benzinmotoros kaszálás káros környezeti hatásának kiküszöbölésén kívül számos haszonnal jár: a természetes trágyázásnak köszönhetően a talaj humusztartalma feldúsul, hozzájárulva a helyi biodiverzitás gyarapodásához – nem lesz ez másként Vásárosdombón sem; a következő fűnyírás-szezont várhatóan itt is egy kisebb birkanyáj fogadja majd.
A vállalat a napelemparkok agrárcélú hasznosításának más formáit is tervezi alkalmazni, például méhlegelők létrehozását, vagy ginzeng termesztését. Az energetika és az agrárium formálódó szövetségének szimbolizálására az avató ünnepségen magokat vetettek el a résztvevők a vásárosdombói napelempark területén.