Állatgyógyászati szakemberek már többször kifejezték aggodalmaikat amiatt, hogy a COVID-19 az állatokat is fertőzi - de a kormányok eleddig kizárólag az embereket voltak hajlandóak figyelembe venni a vírushelyzet kezelésekor.
Amikor tavaly áprilisban a bronx-i állatkert számos tigrise és afrikai ooroszlánja pozitív koronavírusos lett, Tracey McNamara, a Pomona beli Western University of Health Sciences állatorvos patológusa csöppet sem csodálkozott. A szakember már hónapokkal korábban figyelmeztetett a nagymacskákkal kapcsolatos egészségügyi kockázatra. A tigrisek és oroszlánok több mint egy hónapig voltak betegek az első New York-i koronavírusos megbetegedések jelentése után. Ám ekkor már a vezető kínai állatgyógyászati szervezetek is publikálták, hogy igenis van rizikója a koronavírus állati megbetegítésére.
A kínai tanulmányok a nagymacskák fokozott fogékonyságról számolnak be és azt is megjegyzik, hogy a betegséget az állatok a levegőn keresztül egymástól kapták el. Bár a vírus több mint 2 millió emberi életet követelt már világszerte, csak most készült olyan tanulmány, amely a nagyvadak és emberszabású majmok, valamint a vadon élő állatok és a házikedvencek megbetegedéseiről is szól. Laboratóriumi körlmények között azonban még egy sor állatfajt ért a fertőzés, köztük hörcsögöket, nyulakat, majmokat és mosómedvéket is.
A szakemberek most annak megvizsgálását sürgetik, hogy mely állatok nem hordozói a vírusnak, amely más fajokat megfertőzhet.Ha ugyanis az állatok között is a jelenlegi sebességgel terjed a megbetegedés az USA-ban és elégséges számú állatfaj képes a vírus hordozására és tovább adására, akkor sokkal nehezebb lesz megfékezni és kezelni az általános járványt.