Veszélybe kerülhet az energiaközösségek létrehozásának európai uniós finanszírozása, amennyiben a Helyreállítási Alap hitel, REPowerEU forrásait Magyarország nagy teljesítményű, fosszilis erőművek építésére fordítja. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) szerint a magyarországi igazságos energiaátmenetet és energiaszuverenitást úgy lehetne elősegíteni, ha az ipari és háztartási méretű naperőművek hálózati csatlakozásának várható újbóli engedélyezésével, valamint a szélerőművekre vonatkozó korlátozások feloldásával párhuzamosan a fogyasztók energiaközösségekbe való szerveződését is támogatnák.
A megújulóenergia-erőművek építésének lakossági elfogadottságát azzal is növelni lehetne, haa helyi lakosok és önkormányzatok részére lehetőséget biztosítanának arra, hogy kisebbségi tulajdonosként befektethessenek a beruházásokba. A természetvédők nemcsak javasolnak, tesznek is. Nemzetközi együttműködésben létrehozták az online elérhető Közösségi Energia Tudásteret, mely az eddigi legrészletesebb segédlet azoknak, akik önszerveződő energiaközösségek létrehozásán gondolkodnak.
A közösségek is aktív szereplővé válnak az energiapiacon
Hosszú távon meghatározzák a magyarországi energiatermelési- és fogyasztási szerkezetet az idén tavasszal megjelenő, az új háztartási méretű kiserőművek (HMKE) és az ipari méretű szél-, illetve naperőművek által termelt energia hálózati betáplálásához kapcsolódó új jogszabályi előírások és támogatási programok, amelyek a következő időszak energiapolitikájának központi elemi lesznek.
Ebből kifolyólag az MTVSZ fontosnak tartja, hogy a szabályozási környezet módosítása és a tervezett támogatási programok elősegítsék az igazságos energiaátmenetet, és ösztönözzék az ehhez nélkülözhetetlen beruházásokat és infrastrukturális fejlesztéseket. Ebből az átmenetből kihagyhatatlanok a közösségek, akik passzív fogyasztóból az energiapiac aktív szereplőjévé válnak, így bevonásuk nélkül nem lehet sikeres sem a jogszabályok, sem a támogatási programok kialakítása.
Energiaközösségekkel az energiafüggetlenségért
Az igazságos energiaátmenet megvalósítására és ezzel egyidejűleg az energiaszuverenitás erősítésére optimális megoldást kínálnak azok az energiaközösségek, amelyekben a közösségek, önkormányzatok, lakossági csoportok önszerveződő módon, maguk termelik meg az energiát, jellemzően napelemes rendszerekkel. A több háztartást összefogó közösségi energetikai rendszerek elterjedése mellett szól, hogy az időjárásfüggő megújuló energiaforrások hasznosítása esetén is a villamosenergia-hálózat túlterhelése nélkül kínálnak lehetőséget a lakosság szélesebb körének bekapcsolására a megújuló alapú energiatermelésébe- és fogyasztásba- és körforgásba. Ugyanis az általuk megtermelt energia nagy részét jellemzően maguk helyben fel is használják.
2021-ben el is kezdődtek az időjárásfüggő megújuló energiát hasznosító energiaközösségek létrehozására irányuló tesztprojektek Magyarországon. Azonban ennek során a pályázók az állami támogatás ellenére is a folyamatosan változó energiapiaci és jogszabályi környezet, illetve szakpolitikai intézményrendszer gátjaival szembesültek. Így például 2022 májusa óta nem lehet benyújtani újabb hálózati csatlakozási igényt a nagyobb naperőművek telepítésére. Október végétől pedig a legfeljebb 50kWp teljesítményű új háztartási méretű kiserőművek (HMKE) a hálózatra visszatáplálás lehetőségét is felfüggesztették. Az energiaközösségi kísérleti projektek sikeréhez nélkülözhetetlen olyan szabályozási tesztkörnyezet biztosítása, amely lehetőséget ad számukra kicsiben tesztelni a jelenlegi szabályoktól eltérő, lehetséges új megoldásokat anélkül, hogy veszélyeztetné az ellátásbiztonságot.