A Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége újult erővel folytatja munkáját és széleskörű együttműködésekkel, nemzetközi projektekkel készül a környezetipar jövőbeni feladataira, lehetőségeire. 2018. március 1-jével Hankó Gergely lett a szövetség új ügyvezetője, aki 12 éve kommunikációs és hulladékgazdálkodási szakemberként ténykedik a hazai környezetvédelem területén, így kiterjedt kapcsolatokkal és évtizedes tapasztalattal tudja segíteni a szövetség, a tagság és a környezetügy munkáját.
PR
Globális, uniós és nemzeti szinten is napi szintűvé váltak az egyre aggasztóbb – a környezet és a természeti erőforrások rohamosan romló állapotáról szóló – híradások és jelentések, elég csak a nanoműanyagra és a krillekre gondolni. De nemcsak a természet, a gazdaság is küldi intő jeleit (kínai hulladékstop, indiai használt ruha stop). Az elméleti megoldások, egyezmények és stratégiák igyekeznek ezekre reagálni és gyógyírrel szolgálni, de a gyakorlatban megvalósuló hosszú távú és rendszerszintű megoldások még váratnak magukra. Ilyen helyzetben azt gondolhatnánk, hogy a környezetvédelemmel foglalkozó szervezetek és vállalkozások bőségesen el vannak látva munkával és forrásokkal, illetve hogy ez a szegmens biztos felvevőpiaca a témában végzett friss szakmérnököknek és kutatóknak. Annak érdekében, hogy ez így is legyen, az állami beruházásoktól kezdve a jogalkotáson, stratégiaalkotáson és a nagyvállalatok tevékenységén át a lakosság fogyasztási szokásáig mindenben vissza kellene köszönnie a környezettudatosságnak és a hosszú távú gondolkodásnak, s mindezt úgy, hogy ösztönzőként szolgáljon az ipar képviselői számára is!
A kidolgozott, de életbe nem lépett intézkedések (pl. a tavaly elodázott „szatyoradó”, az építési-bontási hulladék – benne az azbeszt-tartalmú építőanyagok, a környezetvédelmi biztosítás rendezetlensége), az évtizede meg nem valósuló zöld közbeszerzés, az elhúzódó környezetvédelmi beruházások (kármentesítés és -felszámolás, megújuló energiaforrások, energiahatékonyság, elkülönített hulladékgyűjtés és feldolgozás), a hulladékelhagyás, és általában a környezetünk állapotával szembeni közömbösség a környezeti problémák felhalmozódása mellett a környezetipar térvesztésével is járnak.
Mindeközben látjuk a reménykeltő trendeket, amelyeket részben mi, magyarok teremtünk. Nem túlzást ezt állítani, hiszen az óceánok kitakarítását zászlajára tűző Ocean Cleanup projektben, s a hulladékhasznosítás dimenzióit megreformáló Terracycle-nél is ott vagyunk felsővezetői szinten.
Ehhez a nehézsúlyú, elit klubhoz szeretne csatlakozni a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ), hiszen a 25 év alatt felgyülemlett szakmai érdekképviselet tapasztalata és a 230 fős tagságban rejlő szakértelem és innovációs potenciál hiánypótló lehet a nemzetközi színtéren.
A szövetség 2018-as céljai és feladatai között szerepel egy élelmiszercsomagolást forradalmasító szabadalom piacra vezetése, a hazai Műanyagipari Egyeztető Fórumon és munkacsoportjaiban való részvétel, 10 szakmai konferencia megszervezése – a környezeti tényezők mérésétől az illegális hulladékelhagyásig –, a Legionella konferenciánk folyományaként a létrejött jogszabály alkalmazása és a lakosság tájékoztatása, a kárpátaljai hulladékstratégia megvalósulásának és a tiszai hulladékszennyezés megelőzésének elősegítése (PET Kupa), a KEXPORT Klaszteren keresztül 7 nemzetközi kiállításon képviselni a hazai környezetipart és segíteni az ASZEK (Akkreditált Szervezetek Klasztere) munkáját az akkreditált vizsgálatok és minőségtanúsítás környezetvédelmi jelentőségének elismertetése terén.
A KSZGYSZ-ről röviden:
A szervezet tagságát környezetvédelmi szolgáltató, gyártó, kivitelező, tervező-szakértő tanácsadó cégek, e területen kutatási-fejlesztési tevékenységet végző szervezetek adják, akik a vízellátás-csatornaszolgáltatásban, a hulladékkezelésben/hasznosításban, a levegőtisztaság- és klímavédelemben, a zaj- és rezgés elleni védelemben, az energetikában, a kármentesítésben és más környezetvédelmi területeken is gyakorlati megoldásokkal és termékekkel tudják a felmerülő feladatokat komplexen is megoldani. Társult és pártoló tagként pedig egyetemek, kutatóintézetek, környezetvédelmi társszervezetek, a környezet iránt elkötelezett nagyvállalatok adják a szellemi muníciót tevékenységükhöz. (Bővebben: www.kszgysz.hu)
-
március 1-jével Hankó Gergely lett a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének új ügyvezetője. A természetvédelmi mérnök és közgazdász végzettségű szakember elsősorban – még 2006-ban a szövetséggel közösen indított – Hulladékból Termék kiállításról ismert, később pedig fenntartható fejlődésre, szemléletformálásra fókuszáló projektekkel foglalkozott. Gyakorlati és újító megközelítését 2015-ben Herman Ottó Innovátor-díjjal méltányolta a Földművelésügyi Minisztérium. Később részt vett az „Önkéntesség az USA-ban” c. tanulmányúton Washington, San Francisco, Denver és Atlanta városokban. A Valenciai Műszaki Egyetemen pedig egy hónapos kutatást végzett a „fenntarthatóság szerepe a felsőoktatásban” című témakörben. Az utóbbi években a tiszai hulladékszennyezéssel foglalkozó PET Kupa projektvezetőjeként és a Greenius tanácsadójaként dolgozott. A 12 éve kommunikációs és hulladékgazdálkodási szakemberként ténykedő Hankó Gergely kiterjedt kapcsolatokkal és évtizedes tapasztalattal kívánja segíteni a szövetség, a tagság és a környezetügy munkáját.