„Abszurditásig emelt klímacélokról” beszélt az EU kapcsán Orbán Viktor évadnyitó esszéjében, miközben év elején még klímabajnoknak titulálta hazánkat. Pedig az EU előtt álló döntés tétje most nem kisebb, mint az, hogy miként fordítjuk le végre konkrét tettekre a Párizsi Klímaegyezményben foglalt vállalásunkat. A Greenpeace Magyarország levélküldő kampányban kéri a miniszterelnököt: ahelyett, hogy abszurdnak nevezi a klímacélokat, álljon inkább bátran az éghajlatvédelmi törekvések élére Magyarországon éppúgy, mint egész Európában.
A 2015-ös Párizsi Klímaegyezmény értelmében a világ országainak legkésőbb ez év végéig kell részletesen kidolgozniuk szigorított klímacéljaikat. A szigorításra azért van szükség, mert a jelenlegi vállalásokkal nem tudjuk elérni az egyezményben közösen elfogadott célt: azt, hogy a globális felmelegedést 1,5 fok alatt tartjuk. A tudomány álláspontja szerint ehhez az kell, hogy 2030-ig legalább 65%-os globális kibocsátáscsökkentést érjünk el. A kormány által elfogadott Nemzeti Klíma- és Energiatervben (NEKT) ehhez képest mindössze 40%-os kibocsátáscsökkentési célérték szerepel.
A Greenpeace levélküldő kampányában 10 pontban sorolja fel a kormány klímavédelem szempontjából káros vagy elégtelen intézkedéseit és azt várja Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy ne halogassa tovább az érdemi klímavédelmi intézkedések megtételét itthon, az uniós klímatárgyalások során pedig támogasson olyan döntést, amely összhangban van a tudományos ajánlásokkal, és a Föld hőmérsékletét legfeljebb 1,5 fokkal engedi felmelegedni. A klímatudósok számításai és modelljei alapján ez 2030-ig legalább 65%-os kibocsátáscsökkentési célértéket jelent.
A Greenpeace Magyarország levélküldő kampánya elérhető a www.greenpeace.hu/hajraklimavedelem címen.