Megfontolásra visszaküldte a parlamentnek a köztársasági elnök a villamos energiáról szóló törvény módosítását, amely szigorított a szélerőművek létesítésének szabályain. Áder János szerint a módosítások ellehetetlenítik az ilyen erőművek építését. Az államfő visszaküldő levelében – amely az Országgyűlés honlapján érhető el – azt írta, azért nem ért egyet az október 11-én elfogadott módosítással, mert az nem segíti a párizsi klímamegállapodás végrehajtását, ellentétben áll a megújuló energia hasznosításáról szóló 2010-2020 közötti cselekvési tervvel, és indokolatlan adminisztratív korlátozásokat vezet be. Jelezte továbbá, hogy az visszalépést mutat a megújuló energia hasznosításáról szóló 2010-2020 közötti cselekvési tervben foglaltakhoz képest, amely 2020-ra 750 megawatt szélerőművi kapacitást irányzott elő.
Azzal kapcsolatban, hogy a megszavazott jogszabály a szélerőművek és szélerőműparkok építésének, használatbavételének szabályozását kormányrendeleti hatáskörbe utalta, Áder János úgy foglalt állást: a megújuló energia hasznosításának bővülését az szolgálja, ha a jogalkotó törvényben határozza meg a szélerőművek és szélerőműparkok létesítésének lényeges feltételeit annak érdekében, hogy a beruházásokkal kapcsolatos döntések jól megalapozott, garanciális feltételek között születhessenek meg.
Az Országgyűlés korábban 113 igen szavazattal, 58 nem ellenében fogadta el a villamosenergia-törvény módosítását a kormány javaslatára.
Tiltakozott a szakma is
A Magyar Szélenergia Ipari Társaság minisztériumoknak küldött közleményben bírálta azokat a magyar Kormány és az Országgyűlés által az elmúlt időszakban alkotott és hatályba léptetett jogszabályokat, amelyek „a magyarországi szélerőmű beruházásokat ellehetetlenítik, és még az elméleti lehetőségét is kizárja annak, hogy hazánkban a jövőben háztartási méretet meghaladó szélerőmű létesüljön”. A „sietve és szakmai egyeztetés nélkül elfogadott” effektív tiltás megkülönböztetés nélkül vonatkozik azokra a szélerőművekre is, amelyek nem kívánnak részt venni a megújuló energiatermelés támogatási rendszerében. A közlemény adatokkal és tényekkel igazolja, hogy az új szabályok valójában miért lehetetlenítik el (ha meg nem is tiltják) a szélerőmű beruházásokat, miközben a bővülő szélenergia-termelés jelentősen hozzájárulhatna a villamosenergia-import csökkentéséhez, s a megújulókkal kapcsolatos uniós kötelezettségeink betartásához. A közlemény egyben üdvözli, hogy Áder János köztársasági elnök a szélerőműveket hátrányosan érintő törvényi szintű szabályozás egy részét megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, s felkérte a Kormányt az újragondolásra. (ZIP Magazin)