Hatalmas kiesést okoz a ritka csillagászati jelenség az energiatermelésben, milliárdokba kerülhet.
A csillaglesők most irigykedhetnek az amerikaiakra, augusztus 21-én ugyanis egy mintegy 113 kilométer széles árnyék vetül majd az Egyesült Államokra Oregontól Dél-Karolináig, mivel innen lesz látható a teljes napfogyatkozás.
A ritka csillagászati jelenség (nálunk 1999. augusztus 11-én volt látható, és csak 2081-ben lesz a következő) ugyanakkor nem mindenkit csigáz fel, a Bloomberg cikke szerint ugyanis az energiatermelés látványos kiesésre számíthat, amit valahogyan ellensúlyozni kell. A probléma csak az, hogy ez nem gazdaságos.
Az augusztusi napfogyatkozás során ugyanis nagyjából 9 ezer megawatt energiától esnek el az érintett államok, ami egyes államokban, például Kaliforniában különösen kellemetlen – az állam teljes energiaigényének 40 százalékát napelemek biztosítják. Az esemény maga elég rövid, New York-i idő szerint délben kezdődik és délután négyre ér véget, a teljes sötétség ráadásul nem is tart pár percnél tovább, ám a Nap teljesítménye folyamatosan csökken ez idő alatt, percenként akár 90 megawatt teljesítményt is esve, ennyi időre pedig nem éri meg átállni fosszilis energiákra. A Bloomberg egyelőre nem közölt pontos becslést, hogy ez mennyibe kerülhet Amerikának.