Az általános iskolás gyermekkel rendelkező magyar családok közel kétharmada (64%) úgy tudja, hogy létezik környezeti nevelés a gyermeke általános iskolájában, és szinte mindenki, a háztartások 93 százaléka használja is otthonában a zöld oktatásból szerzett tudást – derül ki a Procter & Gamble idén októberben végzett reprezentatív felméréséből. A lakossági kutatás szerint a háztartásokban jelenleg az energiafogyasztás csökkentése az elsődleges terület, amire a legnagyobb arányban fordítanak figyelmet.
Az energia hatalmas szerepet játszik a 21. századi ember életében, nemcsak a gazdaságban nélkülözhetetlen, de mindennapjaink kényelmét is biztosítja. A közlekedést, az ipart, a szolgáltatásokat és a mezőgazdaságot maga mögött hagyva az energiafogyasztás legnagyobb része a háztartásokból származik. Alakosság mindennapos energiafelhasználása és az energia észszerűtlen felhasználása azonban számos negatív változást okoz a természetben, az üvegházhatású gázok kibocsátása révén jelentős környezetszennyezéssel és az energiaforrások kimerülésével jár.
A jelen oktatás egyik kiemelt feladata ezért, hogy felkészítse a fiatal generációt az új környezeti kihívásokra és a felmerülő problémákra. A környezeti nevelés szerepe az utóbbi évtizedekben jelentősen megnőtt, és bár a Nemzeti Alaptanterv bevezetése óta a közoktatás egyik kötelező alapfeladata is, a P&G októberi felmérése szerint az általános iskoláknak csupán a közel kétharmadában zajlik zöld oktatás.
A válaszadók 61 százaléka alapvetően elégedett az oktatás minőségével, és szinte minden család (93%) hasznosítja is otthon az iskolából hozott tudást. Afelmérés szerint az általános iskolák kétötödében heti rendszerességgel, egynegyedében pedig havonta vagy annál ritkábban téma a környezettudatos élet.
Magyarország nagy energiafogyasztó
A KSH legfrissebb adatai alapján 2010 és 2021 között 8,8 százalékkal nőtt a hazai lakosság energiafogyasztása, és az Eurostat idei adatközlése szerint a magyarországi lakossági energiafogyasztás 32%, amely meghaladja az európai átlagot.
Az elszálló energiaárak mellett így nem meglepő, hogy a válaszadók 79 százaléka az energiafogyasztás csökkentésére fordítja jelenleg a legnagyobb figyelmet otthonában. Ezt követi a szelektív hulladékgyűjtésre való törekvés, valamint a vízfogyasztás csökkentése.