A drónok bevetése a légszennyezés mértékének és a szállópor mennyiségének felderítésére és adatgyűjtésre nem újkeletű, korábban több országban más sikerrel alkalmazták ezeket a földi irányítású, könnyű szerkezeteket. Most az olaszok is felhasználják, mégpedig a veszélyes hulladékok otthoni eltüzelése elleni harcban.
Korábban Bangkokban,illetve Európában pl. a lengyelországi Katowicében vetettek be drónokat a levegőszennyezettség feltérképezésére. Újabban a torinóiak találkozhatnak egyre-másra zümmögő, repülő "fémrovarokkal" a háztetőik felett - a drónök a kémények körül köröznek és az onnan felszálló füstöt monitorozzák. Beépített érzékeny szenzoraik és egyéb műszereik képesek analizálni a füst összetételét, így megállapítani, melyik háztartásban égetnek a városi légkört negatívan befolyásoló,netán veszélyes anyagot. Az ügyes repülő gép negyed óra alatt tízhektárnyi területet képes végigmonitorozni.
Olaszországban a levegőszennyezettségért átlagosan 25 százalékban a közlekedés a felelős, egy újabb 25 százalékért pedig az ipar. De megdöbbentő módon a legnagyobb részt - 50 százalékot - a háztartási tüzelés adja ki.
A drónba épített, Air Pollution Control nevű mérőműszert egy, a fenntartható fejlődésért küzdő fejlesztőiroda alkotta meg, mert tapasztalataik szerint sok olasz háztartásban még mindig nem a legkisebb emisszióval járó gázfűtést alkalmazzák, az ennél környezetszennyezőbb megoldások, illetve az azok alkalmazása következtében kialakult légzőszervi és más megbetegedések pedig az Európai Környezetvédelmi Ügynökség felmérése szerint évente 66 ezer olasz állampolgár halálához vezetnek.
A drónos felderítéseket a tervek szerint 2019 végéig végzik az olasz nagyvárosban.