Második éve ünnepelték meg március 18-án az Újrahasznosítási Világnapot. Újrahasznosított WC-papírral 80%-nyi megújuló erőforrást és 38%-nyi vizet lehet megtakarítani.
Az Újrahasznosítási Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen kulcsfontosságú szerepet játszik az újrahasznosítás a bolygó erőforrásainak megőrzésében. Az idei világnap az „újrahasznosítás a jövőben” tematikával foglalkozik. Jelenleg az emberiség 1,7-szer gyorsabban fogyasztja a Föld természeti erőforrásait, mint, ahogy azok képesek újratermelődni.
A Lucart számításai szerint az újrahasznosított WC-papír éves használatának megduplázásával évi 5 millió köbméternyi vizet és 400 ezer tonna faanyagot lehet megtakarítani.
A fa az egyik legnagyobb mértékben használt nyersanyag, amelyből többek között papírt készítenek, amit a mindennapokban használunk például higiéniai és egészségügyi célból. Érdemes belegondolni, hogy Olaszországban mindössze egyetlen év alatt 1,5 millió tonna háztartási papír készül higiéniai és egészségügyi felhasználásra, és ezen termékek csupán 7%-ánál alkalmaznak újrahasznosított anyagokat. Ezek az adatok jól mutatják, hogy bár Olaszország élen jár a papír és a karton újrahasznosításában Európában, még így is sokat lehet tenni az ember ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében.
A Lucart által gyártott két WC-papír EPD* (Environmental Product Declaration - környezetvédelmi terméknyilatkozat) tanúsítási folyamata során az olasz vállalat kimutatta, milyen előnyökkel jár az újrahasznosított anyagok felhasználásával készülő WC-papír gyártása a szűz nyersanyagokból készülő termék gyártásával szemben.
1 tonna újrahasznosított anyagból készülő WC-papírnál kimutatható környezeti előnyök:
- 80%-kal csökken a megújuló erőforrások felhasználása, amivel 4 060,9 kg faanyagot lehet megtakarítani;
- 38%-kal csökken a vízhasználat, ami 50,63 m3 vízmegtakarítást jelent;
- 404,50 kg-mal kevesebb széndioxid gázkibocsátás, ami az éghajlatváltozás fő okozója.