A természetben sohasem bomlik le, mégis a környezetbarát anyagok közé soroljuk, mert –ha csak nem törjük el – elvileg végtelenszer utántölthető. Egyetlen betétdíjas üveg kb. 40 PET palackot vált ki, ha körforgásban tartják. 2022 az üveg nemzetközi éve, azért idén többször is előkerül a ZIP Magazinban kiemelt témaként. Elsőként a Hulladékgazdálkodók Országos Szövetségének Üveghulladék Szakosztály vezetőjét, Kozma Pétert kérdeztük, mi újság például a hazai üveghulladék frontján?
– Az üveghulladék köszöni, megvan és a helyén van idehaza?
–Az üveg valóban időtálló, többször használható csomagolóanyag, és számos egyéb felhasználási lehetőséggel rendelkezik, több szempontból is nélkülözhetetlen az emberiség számára. Az üvegpalackokat sajnálatos módon a 2000-es évek elején a PET csomagolóanyag jelentős mértékben háttérbe szorította, de vélhetően a közeljövőben újra nagyobb szerep és figyelem hárul rá a betétdíjrendszernek köszönhetően. A hazai gyűjtési rendszer fejlesztésére továbbra is nagy szükség van, hiszen a keletkező üveg csomagolási hulladékok több mint a fele továbbra is hulladéklerakókba kerül.
– A HOSZ 30 konferencián 2021 decemberében részletesen beszélt az üveghulladék-ágazat 2021-es helyzetéről is. Milyen hatások érték a szegmenst és milyen eredményeket mutathatott fel?
– A 2021. évben az üveghulladék-ágazat számára is érezhető volt a Covid-19 okozta pandémiás helyzet hatása. A visszagyűjtés területén a termelői szektorból és a HoReCa szektorból is érezhetően kisebb mennyiségi visszaesés volt érezhető. Hazánk visszagyűjtési és újrahasznosítási aránya a tervezettek szerint 32 százalékos mértékben valósult meg a múlt évben, az EU-célértéktől továbbra is jelentősen elmaradva.
– Sokszor hangsúlyozza a szemléletformálás fontosságát, és hogy ebben is erősödni kellene idehaza. De hogyan? Van erre esetleg a szakosztályuknak valamilyen stratégiája?
– A környezetvédelmi szemléletformálás nemcsak az üveghulladék esetében fontos, ez ugyanúgy érinti a többi csomagolási hulladékot is. Sajnálatos módon az elmúlt évtizedben a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tájékoztatási, népszerűsítő és informáliskampányok szinte teljesen lemaradtak, jelentős hátrányt okozva ezzel a hulladékgazdálkodás területén. Amíg a PET palackok csomagolásán nagy százalékban feltüntetik a gyártók a visszagyűjtés és az újrahasznosítás jelentőségét, addig az üveghulladék visszagyűjtésének népszerűsítése továbbra is elmarad.A HOSZ üveghulladék szakosztálya természetesen minden ilyen jellegű kampányban szívesen vállalja a szakmai közreműködést.
– A világban jelenleg tapasztalható általános papírhiányhoz hasonló üveghiány csak utópia lehet? Vagy egy nagyon is elképzelhető forgatókönyv?
– Az üveg előállítása más alapanyagokon alapul, mint a papíré. Az üveggyárak gyártásuk során törekednek arra, hogy minél nagyobb mértékben használjanak fel üvegcserepet, hiszen ez mind CO2-kibocsátásban mind energiafelhasználásban is jelentős csökkentést eredményez, ami a mai, jelentősen emelkedő energiaárak mellett egyáltalán nem elhanyagolható. Véleményem szerint üveghiánnyal ettől függetlenül nem kell számolnunk, és bízom benne, hogy a gyártók egyre szélesebb körben részesítik előnyben ismételten az üveg csomagolás felhasználását.
– Még viszonylag az év elején tartunk, mire számít a szakma 2022-ben?
– Az év folyamán mindenképpen előrelépést vár a szakma, a visszaváltási rendszer bevezetésével kapcsolatos végrehajtási rendelettervezetek vonatkozásában mindenképpen nyitottak vagyunk a szakmai konzultációra, hiszen ennek a bevezetése nagymértékben befolyásolja a jövőképet.
HÉT ÜVEGES TÉNY
- Ma hazánkban két területről történik az üveghulladék begyűjtés:
- ipari terület (pl. palackozók) : 85 %
- lakossági, intézményi (pl. a szelektív gyűjtésből): 15 %
- Az üveg előállítása komoly levegőszennyeződéssel jár.
- Nem dobható a szelektív gyűjtőbe: ablaküveg, tükör, villanykörte, szemüveg, neoncső, hőálló üveg (ide tartozik az összes üvegtányér és tál), porcelán, kerámia, orvosságos üvegek, előzőleg veszélyes anyagokkal megtöltött üvegek. Az üveges szelektív gyűjtőbe dobhatók viszont a kozmetikumok és parfümök kiürült üvegecskéi.
- 2020-as adatok szerint Magyarországon csak a borosüvegek 50 %-át gyűjtik vissza, a németeknél és a svédeknél ez az arány kb. 90 %. Mindeközben a kimutatások szerint az 5-6 alkalommal újratölthető borosüveges rendszerrel akár 75 %-os környezeti kár-csökkentést is el lehetne érni az egyszer megtöltött üveges rendszerhez képest. Az összes üveghulladék tekintetében az Európai Unió kötelező újrahasznosítási kvótája 2025-re: 70 %, ez Magyarországra is vonatkozik.
- Hazánkban Zalaegerszegen, Orosházán és Csörögön működik a három legnagyobb kapacitású üveghulladék-feldolgozó létesítmény. A három üzem évente 180 000 ezer tonna üveghulladék kapacitású, de ezt a feldolgozható üveghulladék hiányos mennyisége miatt nem tudják elérni.
- Budapesten 2010-ben még 900 körül volt az üveghulladék gyűjtésére is felkészült szelektív gyűjtőszigetek száma, 2020-ra viszont ez a szám 230 darab alá csökkent.
- Ha az üveggyártás során kizárólag üveghulladékot használnak fel, az akár 25 %-kal kevesebb energiafelhasználással is járhat. Ennek elsődleges magyarázata, hogy a zúzott hulladéküveg beolvasztásához jelentősen kisebb hőmérsékletre van szükség, mint az elsődleges nyersanyag termékké feldolgozásához.
(Az interjú eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2022 februári számában jelent meg.)