Kinek jó egy fénytelen, 18 négyzetméteres lakásban élni? Miért várják ki a városi utak menti fákat, hogy helyettük műanyag fákat tegyenek árnyékolónak? És mire jó szétdúlni egy békés lengyel városka főterének zöldfelületeit, hogy aztán végeláthatatlan térkőrengeteget tegyenek le helyette? A Bored Pandán elgondolkodtató fotósorozaton mutatják be az ésszerűtlen, érthetetlen, környezetgyilkos építészeti megoldásokat, amelyeket az emberek egy Twitter oldalon, az Urban hell-en gyűjtenek össze.
A városi életmód nem egyszer állítja az embert nehézségek elé- a zsúfoltság, az elidegenedés mellett sokszor észre sem vesszük, milyen életellenes, környezetidegen, vagy éppen azt romboló megoldásokkal élnek a döntéshozók és kivitelezők. A Twitteren sok ezer követőt megmozgató Urban hell oldalon bárki kiposztolhatja a saját lakókörnyezete idevágó anomáliáit is, s a képeket elnézegetve elmondhatjuk: a világ bármelyik táján találunk olyan megoldásokat, amikkel kifejezetten ártottunk a természeti környezetnek a városi ember életterének kialakítása során.
Ez itt például San Francisco egyik eléggé szemetes része:
Ez pedig a dúsgazdag Szaúd-Arábia, ahol a fák hiányát műanyaggal pótolják. Egy Lego-moziban simán megállná a helyét a látvány, de a hétköznapokban elég nyomasztó lehet itt közlekedni...
Ez pedig az Oroszország beli Magnyitogorksz, ahol a sűrűn működő ipari létesítmények miatt olyan rossz a levegő minősége, hogy a gyermekeknek mindössze 28 százaléka bizonyult teljesen egészségesnek a vizsgálatok során.
India környezeti problémái és a tömegek szegénysége ismert, de még a harcedzetteket is megdöbbentheti a városi szemét mennyisége, például ezen a fotón...
Sok hasonló fotót nézegethetünk még itt, a közös az bennük, hogy az emberben óhatatlanul felmerül: mit művelünk mi a bolygónkkal?