A műanyag habosítására használt vegyületeket használnak kínai gyárak. Csakhogy ezzel az a baj, hogy 2010 óta be vannak tiltva a klór-hidro-karbonok, mert lyukakat okoznak az ózonrétegben. Pedig a kínai kormány szigorúbban jár el az ügyben, mint régen.
Ahogy arról a klímablogban februárban beszámoltunk, tudósok azt tapasztalták, hogy nemhogy gyógyulna, de inkább vékonyodik az ózonréteg. Májusban egy új elemzés jelent meg, mely azt mutatta, hogy világviszonylatban nőtt a kibocsátása a 2010-ben betiltott klór-hidro-karbon (CFC) vegyületeknek, amiket a műanyag habosításánál használnak.
A The New York Times erre kutatásba kezdett és független nyomozók segítségével megoldotta a rejtélyt: bejött a papírforma, nagyon úgy tűnik, hogy kínai gyárak a ludasak az ügyben. Ez persze nem olyan nagy meglepetés, hiszen a tudósok azt is megjegyezték a kibocsátásnövekedést hírül adó anyagukban, hogy az ok valószínűleg Kínában keresendő.
A freongázok gyűjtőnévvel is illetett gázokat -melybe a klór-hidro-karbon mellett beletartozik a hidro-klór-fluor-karbon, azaz a HCFC is- az 1987-ben elfogadott montreáli jegyzőkönyv szabályozza. Akkoriban azért szövetkeztek a nagy ipari országok, hogy fokozatosan beszüntessék az ózonpajzs elvékonyodását okozó és az ózonlyuk kialakulásához vezető gázokat, melyek az ónos esőkért is felelősek voltak.