A klímavészhelyzet kihirdetése Budapesten egy fontos első lépés a Greenpeace szerint, de ezt mihamarabb ambiciózus intézkedéseknek kell követniük. A zöldszervezete szerint Budapest mellett innentől az ország minden településén is prioritásként kell kezelni a klímavédelmet.
A Greenpeace itthon és nemzetközi szinten is évek óta hangsúlyozza: az ember okozta klímaváltozás katasztrofális következményeivel fogunk szembesülni, ha nem kezdünk azonnali cselekvésbe. A klímválság hatásai már most érezhetőek Budapesten is: az egyre gyakrabban jelentkező villámárvizek és hőhullámok, az aszályos időszakok, majd napokon át tartó esőzések a fővárosiak napjait is egyre jobban megkeserítik.
Budapest a klímavészhelyzet kihirdetésével arról adott tanúbizonyságot, hogy az új városvezetésben van politikai szándék arra, hogy megvédje a fővárosi lakosságot a klímaválság hatásaitól. A környezetvédő szervezet üdvözli ezt a szimbolikus lépést, de felhívja a figyelmet arra, hogy a valódi elköteleződést a tettek mutatják majd.
Mint a szervezet felhívja a figyelmet, az új fővárosi közgyűlés első döntései jó irányba mutatnak, de sok, lényeges pontot még nem érintenek. Ahhoz, hogy a 2020. december végéig elkészítendő klímaadaptációs és mitigációs terv valóban védelmet tudjon nyújtani a lakosságnak a klímaválságban, az abban megfogalmazott intézkedéseknek, a teljesség igénye nélkül, az alábbi területekre is ki kell terjednie:
- a főváros egészének karbonsemlegessége;
- a fővárosi zöldterületek védelme és fejlesztése;
- a termőföld, az élőhelyek és a vízbázisok védelme;
- az épületállományból, a közlekedésből és az ipari tevékenységekből származó kibocsátások mihamarabbi csökkentése;
- a vállalati, közösségi és egyéni megújulós energiatermelés növelésének ösztönzése;
- hulladékcsökkentés kérdései, a körkörös gazdaságra való átállás;
- a főváros élelmiszerbiztonságának garantálása a városi mezőgazdálkodás és a város - agglomeráció együttműködésén alapuló rövid láncú élelmiszer-értékesítés támogatása.