A körforgásos gazdaság kialakításához vezető általános és regionális keretekről és lehetőségekről a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) 8 alkalmas zöldgazdasági fórumsorozatot szervez vállalkozások és hatóságok számára valamennyi gazdaságfejlesztési régióban tavasszal. A program az Energiaügyi Minisztérium támogatásával és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) partnerségével valósul meg.
A „Cél: a zöldgazdaság” című eseménysorozat célja, hogy az érintett régiókban működő vállalkozások, közigazgatási szervek (hatóságok, önkormányzatok), oktatási intézmények számára tájékoztatást nyújtson a zöldgazdaság aktuális szabályozási, ellenőrzési és fejlesztési trendjeiről, a regionális keretekről és lehetőségekről. A platform, párbeszédet nyitva alkalmat ad a zöldgazdaság szereplői közötti kapcsolódási pontok megtalálására, az érintett szakmai kör véleményének, igényeinek megismerésére és a közös megoldások keresésére.
A fórumok során a régiós szereplők megismerhetik a KSZGYSZ és tagvállalatai, valamint az MKIK - a körforgásos gazdaság kialakítását célzó - tevékenységét, a környezeti fenntarthatóságot támogató szolgáltatásait.
A szemléletformáló program március 23-án az Észak-Magyarországi régiós fórummal indult Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kereskedelmi és Iparkamara helyszínén. A résztvevők Dr. Vereczkey Zoltán, MKIK alelnök és az MKIK Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Kollégiuma elnökének a környezetvédelem és az energiagazdálkodás kapcsolatáról, valamint az érintett gazdaságfejlesztési régióról tartott nyitóelőadása után a helyi kamara által választott két témában tájékozódhattak. Tanka Eszter, ipari szimbiózis szakértő a körforgásos gazdaság kialakításának feltételeiről és az ipari szimbiózisról adott elő hazai a jó gyakorlatok bemutatásával.
Markó Csaba, a KSZGYSZ szakmai igazgatója a hazai környezetvédelmi szabályozásról és az ágazati kapcsolódási pontokról tartott tájékoztatást. Hangsúlyozta, hogy a környezeti fenntarthatóság elérésének elengedhetetlen feltétele a jogalkotók, a jogérvényesítők és a jogalkalmazó környezethasználók (a vállalkozók és fogyasztók) párbeszéde és kölcsönös szemléletformálása, a különböző szakterületek együttműködése és integrált cselekvése.
Az országos fórumsorozat helyszíneiről és programjáról további részletek ezen a linken találhatók.