A cigicsikk-újrahasznosítás sokaknak okoz fejtörést. A sokszor a legegyszerűbb megoldások lehetnek talán a legjobbak. A JÖN Alapítvány Cigicsikkmentes Február kihívása kapcsán is felmerül a kérdés, mit kezdhetünk a használt filterekkel?
Odáig rendben van, hogy nem dobjuk el, sőt felszedjük más embertársaink szemetét, de mit lehet kezdeni ezzel a hulladékkal? Hiszen az már kiderült, hogy ha a kukába kerülnek a csikkek, akkor is az óceánban köthetnek ki, egyetlen csikk pedig akár 4000 különféle kémiai vegyületet is tartalmazhat, így képes akár 500-1000 liter vizet beszennyezni.
A kutatók 2016-ban már találtak egy megoldás a csikkek újrahasznosítására, téglákat készítettek a filterekből. A csikkek nem a téglák egészét teszik ki, hanem csak a belsejükben vannak, így nem veszélyesek az emberi egészségre sem. Ráadásul nem csak a szemétproblémát oldja meg az újfajta tégla, de energiát is megspórol nekünk.
Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói bemutatták tanulmányukban, hogy az égetett agyagból készülő téglák, amelyekhez cigarettacsikkeket is felhasználtak, energiát takarítanak meg és a globális szemétproblémát is segítenek megoldani.
A filterek ráadásul biológiailag nehezen bomlanak le, a folyamat több évbe telik, illetve nehézfémek, például arzén, króm, nikkel és kadmium oldódhat ki belőlük, ami így a talajba és a természetes vizekbe jut.
Az RMIT Egyetem Dr. Abbas Mohajerani által vezetett kutatócsoportja viszont megtalálta a megoldást. Az általuk fejlesztett téglák mindössze 1 százalékban tartalmaznak cigicsikket, mégis csökkentik a tégla gyártási költségeit, illetve megmentik a környezetet is. Mohajerani a találmánnyal kapcsolatban elmondta, hogy már évek óta álmodozott egy fenntartható és praktikus technológiáról, ami megoldja a cigarettacsikk-szennyezés problémáját.
„Nagyjából 6 trillió szál cigarettát gyártanak évente, ami 1,2 millió tonnányi csikk létrejöttéhez vezet. Ezek a számok 2025-re várhatóan 50 százalékkal emelkedni fognak, főként a világ népességének gyarapodása miatt” – tette hozzá. Egyedül Ausztráliában az emberek évente 25-30 milliárd filteres cigit szívnak el, ebből pedig 7 millárdot csak úgy elpöckölnek a szabadba.
„Ez a kutatás bemutatta, hogy ha a világ éves téglagyártásának mindössze 2,5 százalékába kerülnek 1 százaléknyi cigarettacsikk, akkor teljes mértékben ellensúlyozni lehetne a globális cigarettagyártást” – mondta Mohajerani.