A légszennyezés nemcsak az időjárásra hat ki negatívan, hanem közvetlenül felelős minden kilencedik halálesetért a világon, sokak életét teljes évvel rövidíti meg.
Egy amerikai szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a légszennyezés világméretben átlagosan egy évvel rövidíti meg minden újszülött életét – de sok függ attól, hol születünk. Egyiptomban 1,9, Indiában 1,5 évvel élnek kevesebbet a lehetségesnél a most születettek, az Egyesült Államokban ez a különbség csak négy hónap. Mindenesetre az USA Környezetvédelmi Hivatalának számításai azt mutatják, hogy ha a Trump-kormány ismét nagyobb teret enged a szénerőműveknek, ez 1400 ember életét fogja megrövidíteni.
A tanulmány szerzői földfelszíni és műholdas méréseket végeztek, hogy megállapítsák, milyen mennyiségű úgynevezett finompor van a levegőben. Ez a szennyezés nemcsak szénerőművekből, járművek kipufogóiból, erdőtüzekből és porviharokból származik, hanem sok esetben a belső szennyezésből, amikor fával, szénnel, állati trágyával táplálnak tűzhelyeket, kályhákat.
1960 óta világméretekben húsz esztendővel, átlagosan 72 évre emelkedett a várható élettartam, elsősorban a jobb egészségügyi ellátásnak köszönhetően. A növekvő légszennyezés azonban jelentősen mérsékli ezt a javulást, a finompor közvetlenül felelős minden kilencedik halálesetért a világon.