Olyan napelemekkel folytattak sikeres kísérleteke, amelyek előállítási költsége ötöde az eddigi napelemekének – számolt be róla a HVG Tech rovata. A perovszkitből készült legújabb napelem ugyanakkor már majdnem olyan hatékony, mint a hagyományos változat.
Henry Snaith, az Oxfordi Egyetem professzora régóta kísérletezik a perovszkitből készülő napelemekkel. Ezek különlegessége, hogy a hagyományos napelemekben használt drága szilíciumkristály helyett perovszkitelemeket használ. Az ezzel folytatott kísérletek az utóbbi években egyre ígéretesebbek voltak: hét éve, az első ilyen napelem bemutatásakor még csak 3,8 százalékos volt annak hatékonysága, négy éve már 10 százaléknál tartott, most pedig már 20,3 százalék. Ez alig marad el a hagyományos napelemek hatékonyságától.
Az IFL Science beszámolója szerint Snaith trükkje, hogy két különböző réteg perovszkitot használ, hogy a napelembe érkező fény minél szélesebb spektrumát hasznosítani tudja. A felső réteggel a kék fényt alakítja elektromos árammá, az alsóval pedig a vörös spektrumot. További részletekről itt olvashat: http://hvg.hu/tudomany/20161025_perovszkit_olcso_napelem?s=hk. A napelemről videót itt tekinthet meg: https://www.youtube.com/watch?v=MJqh5A3A2Cs
Az elmúlt években óriási fejlődésen mentek keresztül a napelemek. Nemrég a Massachusettsi Műszaki Egyetemen megcsinálták a napelemet, amely kétszer annyi áramot termel, a német Insolight fejlesztői 34 százalékot értek el, és bármilyen hihetetlen, már létezik esőelem is. Nem csoda, hogy évente 5-12 százalékkal csökken a napelemek ára. A Nature Energy című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a perovszkites napelemek már jóval előrébb vannak egy szimpla tervnél. Kereskedelmi forgalmuk jelentős mértékben csökkentheti az otthoni napelemes beruházások költségét is. (ZIP Magazin)