Az óceánokban élő állatkák egész sora - például számos tengeri szivacs - képes arra, hogy kiszűrje a vízből a vírusokat, így elősegítve, hogy az oxigén és a táplálék akadálytalanul áramolhasson benne.
Jennifer Welsh tengerökológus (a fotón éppen munka közben) a napokban írta le a jelenséget a Scientific Reports-ban, miszerint amikor egy vírus megfertőz egy élő részt, gyakorlatilag úgy élősködik a gazdatesten, hogy közben létrehozza saját mutációját. Mikor befejezte, odébáll és újabb gazdatesten elöről kezdi ezt. Welsh megfigyelése szerint a tengervízben nem mindig ez történik, már egyetlen pohárnyi tengervízben - amelyben akár 150 millió vírusrészecske is kimutatható - is a vízben éllő állatok martalékául válhatnak a betolakodók.
Nem csak a szivacsok képesek erre, egy japán osztrigafaj szintén átszűri a vírusokat saját emésztőrendszerén, nagy részét elfogyasztva közben. Ez a faj a tengervízben megtelepedő vírusoknak akár a 12 százalékát is képes megzabálni. Nem csoda, hogy a víruskutatók érdeklődésének előterébe került a szivacsokkal együtt, amelyek akár 94 százalékkal is csökkentették a vírusjelenlétet az adott vízmennyiségben, ráadásul alig néhány óra leforgása alatt. A kutatók azt tapasztalták, hogy a szivacsok ráadásul nem is "válogatósak": ha új vírust kínáltak nekik a tengervízzel, azt ugyanúgy bekebelezték, mint a korábbiakat.