Vészesen kevés alapanyagra alapoztuk étrendünket. Egy-egy kórokozó és fertőzéshullám kipusztíthat az egész világon használatos élelmiszernövényeket is, a banánról már évek óta vannak ilyen félelmek. A Unilever és a Knorr összeálltak, hogy kevésbé használt vagy akár mellőzött növényeket hozzanak be a konyhánkba. A The Future 50 Foods című jelentésben tették közzé a listát.
Meghökkentően kevés alapanyagot használunk étkezéseinkhez. Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Szervezete (FAO) szerint a globális élelmiszerellátás 75 százaléka mindössze 12 növényfajtán és 5 állatfajon alapul – pedig közel 20 000 ehető növénytípus létezik a bioszférában, vagyis olcsóbb és ökológiailag is kíméletesebb módokon is letudhatnánk a szükséges vitamin- és ásványi anyag-bevitelt.
A monokultúrás ültetvények térnyerése is felelős a biodiverzitás csökkenéséért, az erdőirtásért és a fajpusztulásért. A World Wildlife Fund (WWF) 2018 októberben megjelent jelentése szerint az elmúlt ötven évben 60 százalékkal csökkent a vadon élő állatok populációja. (A WWF angliai szervezete is részt vesz a Knorr és a Unilever projektjében.)
Ha nem változtatunk étkezési szokásainkon, ha nem szélesítjük tágabb körűre élelmeink összetételét, akkor nem készülünk fel a fertőzések ellen, amik megcsappanhatják egyes élelmiszernövények betakarítható mennyiségét. Sokoldalúbb, sokrétűbb étrend nélkül lehetetlenségnek tűnik, hogy 2050-ra képesek legyünk 10 milliárd éhes szájat ellátni, vélik szakértők. A legtöbb kalóriát a sós ételekből nyerjük, ezért ezek készítését kell alaposan átgondolnunk.
A listán szereplő növények némelyikének jobb a terméshozama, mint az ismertebb hasonló növényeknek, s ez vonzóvá teszi őket a gazdák számára. Vannak olyan növények is a listán, melyek igénytelenebbek és ezért mostohább körülmények között is lehet őket termeszteni, továbbá ellenállóbbak a szélsőséges időjárással szemben.
A Knorr szeretné világszerte elérhetőbbé tenni e növényeket és együttműködik a kereskedelmi cégekkel ennek megvalósításán. Arról azonban nem szól a fáma, hogy saját termékeibe is beépíti-e majd az említett növényeket. A BBC értesülése szerint a Knorr séfjei az elmúlt 9 hónapban már kísérleteztek a szóban forgó 50 növénnyel és szándékukban áll új recepteket publikálni, hogy segítsék ezt az átalakulást. A recepteket online és offline (vagyis a boltokban) is közzéteszik.
Lássuk a listát -pontosabban annak első felét-, melyet tudósok, étkezési és mezőgazdasági szakértők állítottak össze:
Babfélék:
Azukibab (Vigna angularis)
Veteménybab Phaseolus vulgaris)
Lóbab (Vicia faba)
Bambara bab (Vigna subterranea)
Homoki bab (Vigna unguiculata)
Főzeléklencse (Lens culinaris)
Tylosema esculentum
Mungbab (Vigna radiata)
Szójabab Glycine max
A péksütemények előállításában egyre inkább alternatív gabonákra kell majd hagyatkozniuk a pékségeknek és a háziasszonyoknak. Néhány tipp ehhez a jelentésből:
Gabonafélék:
Disznóparéj (Amaranthus)
Hajdina (Fagopyrum esculentum)
Ujjasköles (Eleusine coracana)
Fehér fonió (Digitaria exilis)
Kamut (Triticum turanicum)
Kinoa (Chenopodium quinoa)
Tönkölybúza (Triticum spelta)
Teff (Eragrostis tef)
Vadrizs (Zizania)
Zöldségek:
Termesztett tök (Cucurbita pepo)
Okra (Abelmoschus esculentus)
Paradicsom (Solanum lycopersicum)
Gombák:
Téli fülőke (Flammulina velutipes)
Bokrosgomba (Grifola frondosa)
Ízletes rizike (Lactarius deliciosus)
Kaktusz:
Szúrós, de olcsó. Puszta kézzel senki ne fogjon hozzá a feldolgozásukhoz. Nagy(nyelű) kés és vastag kesztyű kell ahhoz, hogy levágjuk a külső részeket, amin a tüskék találhatók. Állítólag több kaktuszfajta is van, ami ehető. Bár az Egyesült Államokban például Massachusetts magasságában is teremnek kaktuszok, az ehető típusok inkább délebbre található, a melegebb és szárazabb éghajlatú térségekben. A két világvállalat 50-es növénylistája csak egyet említ, a fügekaktuszt (Nopales Opuntia).