Blaskovich Ákosnak az önfenntartó, mobil ház ötlete a Csendes-óceánon jutott az eszébe. A Noah-ház úgynevezett aktív ház (a Zöld ipar Magazin tavaly itt írt róla), mivel több energiát termel, mint amennyit felhasznál. De miben egyedi? Mitől más, mint a többi hasonló fejlesztés?
Az első talán legfontosabb különbség, hogy az épület a földbe mélyesztett három és fél méter hosszú talajcsavarokon nyugszik, ez az alap -mondja a fejlesztő. -Gyakorlatilag maga a ház pár centivel a föld felett áll. Ez azért hasznos, mert így nincs szükség klasszikus alapásásra, betonozásra. Ha egyszer netán arrébb akarunk költözni a ház szét- és összeszerelése bár nem könnyű, de megoldható, a földben pedig nem hagyunk magunk után se vasat se betont se bármilyen más törmeléket.
Mi az a terhelés, amit a házat tartó csavarok még kibírnak?
A fejlesztésnél a szigorú építésügyi előírásoknak is meg kellett felelnünk. A Noah-ház ugyanakkor extrém időjárási körülményeknek is ellenáll. Az épület szerkezete, akár egy hetes erősségű földrengést is kibír, az épület a 180-200 km/órás tartós szelet is állja és az özönvízszerű esőzést illetve a három méteres hóterhet is elviseli. A vonatkozó engedélyek nélkül nem is lehetne gyártani, értékesíteni a Noah-házakat.
Az ötlet még a Csendes-óceánon született. Mesélne erről?
Korábban Magyarország első zöld nyomdájának a Folprintnek voltam az egyik tulajdonosa. Régi nagy vágyam volt a Föld körbehajózása, de szerettem volna valami különös apropót az eseményre. Ezért összegyűjtöttük az elérhető zöld technológiákat és kreáltunk egy speciális hajót, amely mindent előállított, amire szükség volt.Miközben a napelemek és a szélkerék megtermelték az áramot, a beépített gépek a tengervízből ivóvizet készítettek. Az egy évig tartó hajózás során csak megújuló energiaforrásokat használtunk.Mivel az út elég sokáig tartott akkor ott 2011-ben sok időm volt gondolkodni és arra jutottam, hogy ha egy hajó képes az önfenntartásra, akkor ezt egy ház is meg tudja csinálni. Miután az expedíció véget ért, elkezdtem keresni egy olyan épületet, amely tudja mindazt, amit elképzeltem: vagyis egyszerre mobil és önfenntartó. De egyetlen ilyet se találtam, úgyhogy elhatároztam, hogy ezt a házat én fogom elkészíteni. Mivel a hajónk az óceánon olyan volt, mint Noé bárkája, abban az értelemben, hogy ez volt a túlélés szigete, a házunkat Noé-háznak vagyis Noah-háznak neveztük el. Innen a név.
Miből finanszírozta a fejlesztést?
A prototípus legyártását és a szükséges technológiák kifejlesztését saját zsebből álltuk, a sorozat-gyártáshoz és a piaci bevezetéshez viszont már külső forrásra volt szükségünk, ezért tőkebefektetőt kerestünk és találtunk. Az OXO Labs csoport látott fantáziát bennünk, így mellénk álltak.
A Noah-ház semmilyen közműre nincs rákapcsolva. Honnan van elegendő víz?
A ház 40 köbméter esővizet tud eltárolni, amelyet felhasználás előtt speciális berendezések szűrnek és fertőtlenítenek. A berendezéseket pedig a napelemek látják el a szükséges elektromos energiával.
Mi történik ha túl kevés csapadék esik?
A 40 köbméter víz akár 6 hónapra is elég, mivel az átlagos vízhasználatot sikerült a felére csökkentenünk.A zuhanyzó, a mosógép és a mosdó által felhasznált víz megy ugyanis a WC tartályokba. Az öblítésnél ezt a szürke vizet használjuk.Igazság szerint előbb megy tönkre egy ország vízhálózata, minthogy itt elfogynának a készletek. Ha nagy a baj, akkor még mindig meg lehet tenni, hogy a házat fogjuk és átvisszük egy csapadékosabb területre, de ez még odébb van, reméljük.
A teljes interjút itt lehet elolvasni.