Egy valamiben biztosan első Európában hazánk: a kontinensen egyedül nálunk nincs környezetvédelmi minisztérium. Egy ENSZ-kutatás világtérképe szerint is összesen csak 4 olyan ország van világszerte (a többi Afrikában), ahol már nem működik független környezetvédelmi tárca, és a terület csak alacsonyabb szintű képviseletet élvez.
Négy országban – Szaúd-Arábiában, Szomáliában, Tanzániában és Magyarországon – nem működik sem környezetvédelmi minisztérium, sem pedig hatósági jogkörrel rendelkező független környezetvédelmi ügynökség, amely több helyen (például Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Belgium stb.) helyettesíti az önálló tárcát az ENSZ 2019 januárjában közzétett nemzetközi kutatása szerint.
Nemcsak az Európai Unió tagállamai közül egyetlen Magyarország ezen a listán, de kontinensünkön sincs még egy olyan ország, ahol a környezetvédelem ügye csak alacsonyabb szintű képviseletet élvez 2010 óta.
Sajnos más, a szegmenst érintő tényezőkben is hátul kullogunk:
A 4. legrosszabb levegőjű EU-országként szereplünk az uniós rangsorban; még Kínában és Indiában is jobb a levegő, mint Magyarországon 100 lakosra vetítve.
• Legutóbb 2018 májusában indított eljárást a Bizottság 9 uniós tagállam, köztük Magyarország ellen a légszennyezettségi határértékek túllépése és a megfelelő intézkedések hiánya miatt, amiért súlyos bírságra is számíthatunk, ám kiderült, hogy "Az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program intézkedéseivel Magyarország 2030-ra tesz eleget a légköri szennyezőanyagok mérséklését szigorúan megkövetelő uniós irányelvnek" - közölte az agrárminiszter ez év februárjában.
Évente kisvárosnyi magyar, közel 15 ezer ember hal meg idő előtt légszennyezés miatt Magyarországon az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint, és legalább egymillió magyarnak okoz egészségügyi problémát a légszennyezettség - nyilatkozta Hidvégi Edit tüdőgyógyász főorvos 2019 novemberében.
• Többet autózunk és ezzel is szennyezünk - 2014 és 2017 között 10%-kal nőtt az üzemanyag-fogyasztás Magyarországon a Magyar Ásványolaj Szövetség szerint, 2018-ban meg újabb 7,4%-kal, és 2019-ben is nőtt a fogyasztás, szeptemberig 5,6%-kal!
• Nemcsak üzemanyag-fogyasztásunk, hanem általában a fogyasztás és ezzel ökológiai lábnyomunk is nő – 2019. június 14-től már a jövőnket éljük föl. Ha mindenki úgy élne, mint a magyarok, ahhoz 2,2 Földre lenne szükség.