Sem a hazai civilek, sem az EU szerint nem elégségesek azok a tervezett intézkedések, amelyeket a magyar kormány a nemrég elfogadott Országos Levegőtisztasági Programban (OLP) irányzott elő. Az Európai Bizottság aggodalmaihoz a Lehető Munkacsoport is csatlakozott.
Július másodikán fordult a Levegő Munkacsoport a levegőminőségért felelős Agrárminisztériumhoz és ugyanezen a napon adott ki közleményt az Európai Bizottság, amelyben felszólította a magyar kormányt az egyes légköri szennyező anyagok nemzeti kibocsátásának csökkentéséről szóló irányelv (NEC irányelv) összes követelményének teljesítésére - írja a Privátbankár.
A NEC irányelv tételesen előírja a tagállamoknak az emberi egészséget veszélyeztető és a természetet károsító öt legfontosabb légszennyező anyag csökkentési arányát 2030-ig. Ám mint az Európa Bizottság a magyarországi vállalásokról vallja, a jelenlegi mutatók sem felelnek meg, a vállalt adatok pedig szintén nem elégségesek. A magyar energia- és fűtési szabályozások szintén nem megfelelőek.
Szerintük az Országos Levegőterhelés-csökkentési Programban előirányzott intézkedések sem követik teljes mértékben az irányelv kötelező előírásait. Megjegyzik, hogy hiába hívták fel a magyar kormány figyelmét a lakossági hulladékelégetés visszásságaira, erre vonatkozóan éppen úgy nem látszanak markáns változtatási vállalások, mint arra, hogyan kívánja kezelni a magyar kormány azt a helyzetet, hogy évente több mint 100 ezer, elavult, környezetszennyező gépkocsit hoznak be Magyarországra, majd állítanak forgalomba. Ezen kívül a lakássállomány sürgetően fontos energetikai korszerűsítésére sem látnak határozott előirányzatokat az OLP-ben.
A magyar kormány három hónapot kapott a hiányosságok pótlására. Ha nem teszi meg, folytatódik a kötelezettségszegési eljárás, ami végződhet az Európai Bíróságon is, amely akár pénzügyi szankciókat is kiszabhat.