Az Eurostat adatai szerint 2012-ben Magyarországon személyenként körülbelül 70 kilogramm veszélyes hulladék keletkezett, ez országos szinten közel 700 millió kilogrammot (700 ezer tonnát) jelent. Az Európai Unióban 2015-ben 74 millió tonna veszélyes hulladék keletkezett, az EU-12 esetében a hulladék mennyisége csökkenést mutat, de az EU–27-ek esetében szakértők az elkövetkezendő években további 0,5 százalékos növekedésre számítanak.
A hétköznapok során keletkező leggyakoribb veszélyes hulladék fajták a különböző olajok, elektronikai hulladékok, az elromlott háztartási gépek, berendezések; az elemek, akkumulátorok; a gyógyszerek; a különböző vegyi anyagot tartalmazó szerek.
A Médiaunió Nem nehéz…! kampányának őszi szakaszának egyik fő célja, hogy hasznos tanácsokkal, és tippekkel lássa el az embereket, hogy mit tudnak kezdeni a már meglévő hulladékkal.
Íme közülük néhány:
- Az elhasznált olajat tároljuk egy jól zárható műanyag palackban, és adjuk le az erre kijelölt helyeken: hulladékudvarokban, a benzinkutakon vagy a veszélyeshulladék-ártalmatlanításra szakosodott vállalkozásoknak.
- Próbáljunk meg minél hosszabb élettartamú elektronikai berendezést vásárolni. Ha már nem használjuk őket, értékesítsék újra, vagy vigyék vissza a boltba ahol vettük, vagy adják le a hulladékudvarokban.
- Újratölthető akkumulátoros elemekkel megelőzhetjük az elem-hulladék keletkezését. Fontos, hogy gyűjtsük őket otthon, majd adjuk le veszélyeshulladék–átvevőknél, a vásárlás helyén, vagy a hulladékudvarokban.
- A gyógyszerhulladék keletkezését megelőzhetjük azzal, hogy csak akkora kiszerelésűt, és csak annyi gyógyszert vásárolunk, amennyire mindenképpen szükségünk van. Ha lejárt a szavatosságuk, vagy már nincsen rá szükségünk, akkor a legtöbb gyógyszertár visszaveszi őket.
- A háztartásban keletkező vegyi hulladékot soha ne öntsük bele tisztán a lefolyóba vagy a WC-be! Ezeket lerakással semlegesítik a szakemberek, ezért erre szakosodott helyeken történő leadásuk a javasolt, például a hulladékkezelő vállalatok hulladékudvaraiban.