A BGE Fenntarthatóság Gazdasági és Társadalmi Hatásai Kiválósági Központja és a Fenntarthatósági és Esélyegyenlőségi Iroda a magyar Ökológiai Túllövés napjához kapcsolódóan hirdette meg a Fenntarthatatlan tárgyak pályázatot a hallgatók között, melyre a fogyasztói társadalom furcsaságait bemutató, a mindennapokban felesleges, sokszor használhatatlan saját tárgyakról készült fotókat vártak. A legjobb beküldött tárgyakból az idei, szeptember 30-október 1. közötti Kutatók Éjszakáján rendeznek alkalmi tárlatot.
Többféle alapanyagból összerakott edzőeszköz, cigaretta, értelmetlen műanyag sípoló játék, matrica, műanyag poharak garmadája...Mindezeket megtaláljuk abban az érdekes tárgyösszeállításban, amelyet tematikus kiállítássá rendeznek majd össze a hónap végén a Budapesti Gazdasági Egyetemen, a Kutatók Éjszakája idei programsorozatának részeként.
A szervezők tájékoztatása szerint a tárgygyűjtő felhívásukra 20 hallgatótól, pályázótól 26 pályamunka érkezett be, a pályázatok jelentős része a „funkció” dimenziót ragadta meg, vagyis úgy közelítette meg a kérdést, hogy az a tárgy fenntarthatatlan, amelynek nincs érdemi funkciója (pl.: diszkógömb a szobában, lufifújó vagy banántartó), vagy a díszítés akadályozza a használatot (hőre megrepedő mázas teáscsésze), vagy éppen a mérete miatt nem alkalmas a használatra (mini edény). Több pályázat is bemutatott egészségre káros tárgyakat (cigaretta) vagy olyanokat, amelyek gyorsan hulladékká válnak (papírpohár).
Az egyetem díjazta is a bekülött ötleteket, az összes pályázó kap BGE-s ajándékcsomagot, és részt vehet egy szakmai kiránduláson ősszel - a TOP 5 pályázót pedig fenntarthatósági szabadulójátékra invitálják.
Terveik szerint jövőre is meghirdetik a pályázatot, így már most felhívják az egyetemi közösségi figyelmét, hogy érdemes az otthoni selejtezések, szelektálások során előkerülő felesleges tárgyakról készíteni egy fényképet, és pályázni vele a következő alkalommal.