A frissen megválasztott 39 éves Emmanuel Macron Franciaország legfiatalabb elnöke. Korábban befektetési bankárként is dolgozott és pénzügyminiszter is volt, de soha nem indult még politikai tisztségért folyó választáson.
A kampány alatt közzétett egy videóüzenetet, amelyben az USA-ban pillanatnyilag legalábbis bizonytalan helyzetben lévő, klímavédelemben dolgozó szakemberekhez fordult. Ebben egyrészt lehengerlő, hogy angolul beszél -nem igazán dívik ott ez az államférfiak körében (sem)-, az ő talán viccesen franciás akcentusával, de profi nyelvtudással; másrészt annak a jelentősége sem lebecsülendő, hogy nyílt támadás nélkül, de nagyon elegánsan beleszúrja a tőrt Trumpba és a klímaszkepticizmusába.
A dolog előzménye, hogy Trump már elnökválasztási kampányában vígan lobogtatta klímaszkeptikus meggyőződését, s amint elfoglalta az elnöki széket, alaposan visszafogta a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) klimakutatását, feketelistázni kezdte az állami alkalmazású klimatológusokat, amire azok tudományos adatok elmentésével reagáltak. (Az amerikai elnök egyébként várhatóan a héten dönt arról, hogy kilépteti-e országát a párizsi klímaegyezményből.)
Klímakérdések a kampányában
Kampánya során Macron nem tette meg a környezetvédelmi kérdéseket programja központi részének. Annyit azért tudni, hogy
- 2022-re bezárna mindent széntüzelésű erőművet
- 2022-re megduplázná a megújuló energia-kapacitást
- 2030-ra 100 euróra emelné az ÜHG-emisszió tonnánkénti árát
- uniós szintű szankciókkal sújtaná azokat az országokat, melyek nem felelnek meg az EU környezetvédelmi előírásainak, ezzel Trump Amerikájára és a brexitelő Angliára is nyomást gyakorolhatna, elejét véve, hogy Angliában gyengüljenek a környezetvédelmi előírások a EU-ból való kilépés után.
Esélyek
Győzelmét egyes elemzők nem is annyira a saját politikai népszerűségének a számlájára írták, hanem annak, hogy jobban utálták Marine Le Pent és pártját. Vagyis a kisebbik rosszat választották.
Mivel Macron tavaly alapította meg a pártját, az En Marche!-t, a jövő havi parlamenti választásokon a jelöltjeinek is meg kell győzniük a szavazókat arról, hogy életképes alternatívát jelentenek Le Penék mellett. Ha az En Marche! képviselői nem tudják megismételni Macron sikerét, az meggátolhatná Macron ideáinak keresztülvitelét. A legutóbbi közvéleménykutatás szerint valószínű, hogy Macronék 249-286 helyet szereznek a Nemzetgyűlésben, ami kevesebb, mint a többséghez szükséges 289 pozíció.
A videoüzenet
Végül álljon itt Macron videoüzenetének teljes szövege magyar fordításban:
“Hello mindenkinek. Íme üzenetem az amerikai kutatóknak, vállalkozóknak, akik a klímaváltozáson dolgoznak. Múlt szombaton meghívtalak titeket, hogy gyertek Franciaországba, és csatlakozzatok itt európai és francia kutatókhoz a klímaváltozáson való munkában. Mert itt szívesen látunk benneteket. Tudom, hogy az elnökötök veszélybe sodorta a költségvetéseiteket, a programjaitok, mert nagyon kételkedik a klímaváltozásban. Nekem nincs kétségem a klímaváltozás léte és afelől, hogy milyen elkötelezettnek kell lennünk e kérdésben.
Úgyhogy két üzenetem van. Az egyik a francia és európai kutatóknak. Megőrizzük büdzséinket, megerősítjük befektetéseinket, állami és magán befektetéseinket, hogy még többet tudjunk tenni és felgyorsíthassuk vállalásaink teljesítését a párizsi klímakonferencia (COP21) elhatározásainak értelmében.
A második üzenet nektek szól, srácok. Kérlek bennetek, gyertek Franciaországba. Itt szívesen látunk titeket. Ez a ti országotok, mi szeretjük az innovációt. Innovatív embereket akarunk. Embereket akarunk, akik a klímaváltozáson, az energián, a megújulókon és az új technológiákon dolgoznak. Franciaország a ti országotok. Köszi.”