A műanyagoknál kevésbé félnek tőle, pedig a világ fuldoklik a betonban és a cementgyártás során keletkező szén-dioxidban. Számos reformtechnológiát fejlesztenek, ám az ipar csak vonakodva veszi át őket- írja a HVG.
A világ elbetonosodásának aggasztó jele, hogy egyre több tengerpartot borít be a szürke, kőszerű építőanyag. A kínai partok nagyjából 60 százalékát, de az Egyesült Államok partszakaszainak is a hetedét betonozták már le teljesen – hívta fel a figyelmet a BBC Future magazin minapi összeállítása. Pedig a természet erőinek ellenálló, olcsó és könnyen alakítható anyag elterjedésének komoly környezeti hatása van, hiszen a sima felületek az óceánokban jelentősen csökkentik a part menti élővilág esélyeit, sokszínűségét.
A beton alapvetően változtatja meg az emberiség kapcsolatát a Földdel – foglalta össze másfél évvel ezelőtti cikkében Jonathan Watts, a The Guardian című napilap szerkesztője.
Természeti élőhelyeket vesz el és tesz tönkre, növelve ezzel a biodiverzitás-krízist (ami egyes szakértők szerint legalább olyan fenyegető, mint a klímaválság), erősíti a nyarakat egyre elviselhetetlenebbé tevő városi hőszigetek kialakulását, a folyók korlátok közé zárásával vagy a városi zöld terek lefedésével mind nagyobb áradások pusztítanak, a készítése és a lerombolása során keletkező nagy mennyiségű por pedig növeli a légúti betegségek kockázatát.
(További részletek a HVG cikkében.)