Angliában, Hollandiában és Luxemburgban is évek óta gyakorlat, hogy a városi közterületeket a hangos, büdös fűnyírógépek helyett állatokkal legeltetik le. Újabban egy magyar város is elkezdte ezt a gyakorlatot követni.
"40 liter üzemanyagot, 84 kg szén-dioxidot, 115 dB hangterhelést, valamint a levágott fű szállítási és deponálási költségét takarítottuk meg egy 4200 négyzetméteres zárt terület rackajuhokkal történő legeltetésével"- számolt be róla a hódmezővásárhelyi polgármester.
Ez a megoldás nem újkeletű - nyilván azon túl, hogy eleink korában még bőven így tartották karban a közterületeket - a 21. században sem: Londonban éppen tavaly nyáron döntött úgy az egyik kerület vezetése, hogy egy nagyobb zöldfelületüket, a Hamstead Heath parkot birkákkal legeltetik le, visszahozva egy hatvan éve szünetelő gyakorlatot.
A birkák egy római kori temetőt tartanak karban a 320 hektáros területen. A kezdeményezést elindítók szerint a fűnyírást kiváltó legeltetés hozzájárul a nagyobb biodiverzitáshoz, kedvező élőhelyet biztosít az ott élő vadállatoknak, köztük a hüllőknek és a kistestű emlősöknek, valamint a vadvirágoknak.
Hazai példát korábbról is találunk: tavasszal a szegedi Napfény fürdőben is ezt a technikát alkalmazták fűnyírásra, míg a fővárosban, Óbudán az elhanyagolt Mocsarasdűlőt tették "kultúrtájjá" és naturparkká a legeltetéssel.