Alig pár hete kezdődött meg az új esztendő, sokan tettek különböző fogadalmakat - akár olyanokat is, hogy az idén sokkal környezetbarátabb, kevésbé pazarló módon fognak élni. Egy, a családok vidékre költözését támogató portál az év minden hetére szóló kihívás-sorozatot indított, melynek segítségével kevesebbet szemetelnénk és jobban oda figyelnénk a közvetlen környezetünkre.
Úgy tűnik, a 2019-es környezetbarát kihívás, amelyet #52kihivas hastaggel érdemes keresni a legnagyobb közösségi oldalon, sokakat meggyőzött arról, hogy az idén most már tényleg érdemes komolyan venni a házi környezetbarátságot. Persze nagy szerepet játszik ebben az is, hogy a hírekből már a tavalyi év végén is dőltek a közelgő környezeti katasztrófára figyelmeztető események és 2018-ban talán minden eddiginél többet foglalkozott a média is a műanyaggal, mint az egyik jelentős szennyező alapanyaggal. (A Zöld Ipar Magazin 2018-as számaiban szintén bőven foglalkoztunk a témával - a szerk.)
Miután mostanra általánosan elfogadott álláspont lett, hogy a legjobb lenne, ha a később feleslegessé váló hulladék egyáltalán nem is keletkezne, a Gyüttment Fesztivál nevű oldal 52 hetes kihívása ezt a szempontot is messzemenően az előtérbe helyezi majd.
De hogyan kezdjünk neki?
Rendben, tehát az elhatározás megszületett. A világhálón rengeteg tanácsadó oldalt és fórumot lehet találni a témakörben. A naponta felmerülő hulladékgazdálkodási kérdésekre pl. igen jó válaszadó, orientáló felület a Facebook "Háztartásom hulladék nélkül" elnevezésű csoport, amelyben a csatlakozás után bárki felteheti a kérdéseit, s biztosan adekvát és tényleg segítő szándékú választ kap olyan kérdésekre, mint például hogyan lehet szelektálni egy joghurtosdobozt, vagy mit kezdjen a háziasszony az ételmaradékkal, ha nem megoldható az otthoni komposztálás. az alábbi néhány egyszerű lépéssel egyébként máris hozzákezdhetünk a kihívás majdani állomásainak teljesítéséhez:
- Határozzuk el, hogy mostantól nem hozunk el a boltból egyszerhasználatos műanyag zacskót! Tartalékoljunk néhány erősebb darabot, amelyeket rendszeresen magunkkal viszünk a boltba és abba csomagoljuk a zöldséget, gyümölcsöt!
- Ha tudunk, készítsünk maradék fehér vászonból, vagy függönyanyagból, tüllből a szájuknál összehúzható zsákocskákat, több méretben! Ha nincs erre időnk, a hulladékos csoportokban találhatunk olyan civil készítőket, akik igen jutányos áron kínálnak komplett újrahasznosított bevásárlószatyor-csomagokat, amelyeket egyben csak magunkkal kell vinnünk, ha boltba, piacra megyünk.
- Rendszeresítsünk otthonra a meglévőnél több hulladékgyűjtő alkalmatosságot, akár többrekeszes, a szelektív gyűjtésre is alkalmas tárolót! (De a több zsák is megteszi.) A műanyag és papírhulladékot gyűjtsük mindenképpen külön, a fémet (pl. konzervdobozok) a legtöbb városban átveszik a műanyaggal együtt és majd a válogatóüzemben elkülönítve adják tovább a fémfeldolgozókba.
Viszlát, mérgek!
Az 52 kihívás évkezdő alkalma egyébként az otthoni hagyományos mosószerek lecserélése volt. Azt már sok helyen lehet hallani, olvasni, hogy az ecet, a citromsav, a szódabikarbóna és társaik teljesen megfelelnek a takartáshoz - de valahogy mindig egyszerűbbnek bizonyul leemelni egy kész terméket a polcról, ugye? A kihívásban nem is a környezetbarát termékek vásárlására buzdítottak, hanem egyenesen arra, hogy a kihívásban részt vevők készítsenek maguk ilyen szereket, természetes anyagokból. Ezen az oldalon gyűjtötték egybe a tanácsokat és recepteket, találunk itt alternatív WC-tisztítót, de vodkát tartalmazó felülettakarító szert is...
A második kihívásban január közepén a fair trade teázáshoz és kávézáshoz kaphatott ötleteket a résztvevő. A kapszulás kávéfőzők kora úgy tűnik, kezd lejárni, ezekből ugyanis világszerte nagyon sok hulladék keletkezik, s sajnos jelentős részben nem hasznosul újra.
Az év további részében soron következő kihívások között lesz textilzsákos, a csíráztatást népszerűsítő, illetve az újrapapír használatára buzdító kihívás is.
Érdemes csatlakozni, hiszen 2019-ben minden eddiginél fontosabb lehet a bolygónk túlélése szempontjából, hogy minél többen egyénileg is csatlakozzanak a zöld szemlélethez!
A további kihívásokat itt követheted.
(Cikkünk a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság - FKF Nonprofit Zrt.- támogatásával készült.)