A Követ 25 Program keretén belül ismerték el az SZ+C Stúdiót; a társaság a Zöld Munkahely Díjban részesült. Ennek kapcsán beszéltünk a társaság ügyvezető igazgatójával, Czank Gézával, aki szerint „a pénzt értelmesen is el lehet költeni”, és nem mindegy, hogy milyen bolygót hagyunk hátra a gyerekeinknek.
(Balról Czank Géza.)
– Mit jelent önnek ez a díj?
– Már másodszor nyertük el ezt az elismerést, legutóbb 2008-ban volt hasonló díjazásunk. A „zöld gondolat” már a cég alapításától kezdve meghatároz minket; a fenntartható fejlődés, a családbarát filozófia alapértékünk. A környezetvédelmet érdemes a vállalkozásoknak komolyan venniük; nem a profit áll mindenek felett, és a profitból áldozni kell a jövő és a gyerekeink érdekében. Nem mindegy, hogy mit hagyunk itt nekik. Nagyon egyszerű modelleket követünk, amelyeket próbálok a dolgozók körében is népszerűsíteni. Van egy oda-vissza hatás is, ugyanis a cég is sokat tanul a dolgozók magatartásából.
– Mivel indokolta a Követ Program, hogy az SZ+C Stúdió érdemes erre az elismerésre?
– Tetszett nekik, hogy elég sokrétű intézkedéseink vannak. Jelentős például a hulladékgazdálkodási tevékenységünk. Egészségvédelmi programunk is van, ami szintén a fenntarthatóságot erősíti. Továbbá gyakorlatilag nulla szén-dioxid-kibocsátással működik a fűtés-hűtési talajszondás és napelem-rendszerünk, de önálló 0,5 MW teljesítményű napelemparkunk is üzemel.
– Rendelkeznek egy tömörítő készülékkel, amivel a papír- és műanyag hulladék szelektálását meg tudják könnyíteni. Mennyire jellemző, hogy kis- és középvállalkozások ilyen berendezéseket használnak?
– Nincsen személyes tapasztalatom, nem látogatok ipari üzemeket, mégis azt gondolom, hogy nem jellemző. Feltételezem, hogy ez csak a mi „hobbink”. (Nevet) Sok évvel ezelőtt pályáztunk egy ilyen gépre, amit állami támogatással meg tudtunk vásárolni. Azt érdemes szem előtt tartani, hogy egy ilyen készülék áramot fogyaszt, és valakinek működtetnie is kell. De az sem mindegy, hogy a nagy tömegű hulladékot miképpen viszik el tőlünk.
– Mekkora beruházást jelent egy ilyen berendezés megvásárlása jelenleg?
– A miénket nagyjából hat éve vásároltuk, ma közel egymillió forintba kerülhet. De ahogy mondtam, egy embert rá is kell állítani, hogy működtesse. Viszont nem a vegyes szemétbe kerül a műanyag és papírhulladék, illetve nem kell az elszállításért és elhelyezésért sok pénzt fizetni. Tőlünk például ingyen viszik el, de mi örülünk ennek, mert legalább nem foglalnak sok helyet ezek az anyagok, folyamatosan történik a tömörítés és elszállítás. Az építkezéseken nem tudjuk ezt elintézni, ott külön zsákokat és konténereket használunk a szelektív gyűjtésre.
– Az energiatakarékosság is fontos eleme a társaságnak; vannak napelemei és saját fúrt kútja is, amivel éves szinten több száz ezer forintot spórol meg a cég. Ezen beruházásoknak az ára megtérült már?
– Egy talajszondás hűtés-fűtés rendszernél csak nagyon lassan térül meg a befektetés. Ha csak azért használnánk a megújuló energiát, hogy hasznot termeljen, akkor nem járnánk túl jól. Nem véletlenül támogatja a megújuló energiatermelés elősegítését az állam. Önmagában nem versenyképes a fosszilis energiából előállított villamos árammal. Ha azt akarjuk, hogy a Föld ne melegedjen fel, akkor azért áldoznunk kell. Nem véletlen, hogy az Európai Unió vonatkozó irányelve kötelezi a tagállamait, hogy a törvényeiket harmonizálják a megújuló energiaforrások gyakorlati megvalósíthatósága és elterjesztése érdekében. Amennyiben komoly pénzügyi támogatásokat sikerül elnyerni, akkor már érdemes ilyen irányba is befektetni.
(Az interjú teljes terjedelmében a Zöld Ipar Magazin 2020. decemberi számában olvasható el. Digitálisan megvásárolható: https://digitalstand.hu/vasarlas/_kiadvany/_vasarlas/5760
A KÖVET 25 Program díjazott szervezetei:
Környezeti Megtakarítás díj 2020.: „A legízletesebb alacsonyan csüngő gyümölcs” kategória (3 éven belül megtérülő beruházás): MOL Nyrt. DS Logisztika és Agruniver Holding Kft. – Kármentesítés során lefölözött szabad fázisú szénhidrogén hasznosítása.
Környezeti Megtakarítás díj 2020.: „A legnagyobb magasan csüngő gyümölcs” kategória (3 éven túl megtérülő beruházás):Egis Gyógyszergyár Zrt. – Ecetsav hasznosítása nyersanyagként, biogáz és villamos energia előállítása.
Környezeti Megtakarítás díj 2020.: Karbon-megtakarítási különdíj – vállalat kategória – a legtöbb CO2 -egyenérték-megtakarítással járó intézkedés: HiPP Termelő és Kereskedelmi Kft. – Komplex energiahatékonyság.
Zöld Iroda Díj 2020. – non-profit / intézmény kategóriában: Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata – Energiatakarékos önkormányzat.
Zöld Iroda Díj 2020. – vállalati kategóriában: Ferling Kft. – „Közös ötletek. Közös siker. Zöld munkakörnyezet.”
Zöld Munkahely Díj 2020. – kis, közepes és nagyvállalat kategóriában: SZ+C Stúdió Kft. – A mi irodánk még a szomszéd kertjénél is zöldebb.
Vállalati Felelősség Piac Díj 2020. – Kiváló VF Megoldás Díj – kisvállalat kategória –Wessling Nonprofit Kft. – Mit tehet egy vizsgálólaboratórium a tudományos tájékoztatásért és az oktatásért?
Vállalati Felelősség Piac Díj 2020. Kiváló VF Megoldás Díj – nagyvállalat kategória – OTP Bank Nyrt. – Túlfogyasztás helyett gondolj a jövődre!