E sorok írójának komoly fejtörést okozott nemrég, mikor egy ismerőse - hazatérvén egy USA-beli szakmai rendezvényről - szuvenírként a repülőn kapott hétköznapi tárgyal ajándékozta meg: a fedélközi műanyag ivópohár szorosan zárt műanyag tasakba volt csomagolva. Ezt látva korántsem csodálkozik az olvasó az idei Global Footprint Day alkalmával közzétett új információkon, miszerint az észak-amerikaiak (karöltve más nemzetekkel) a Föld leginkább pazarló polgárai.
Ha a világon mindenki úgy élne, mint az Egyesült Államok lakói, akkor 4,9 Földre lenne szükségünk ahhoz, hogy egy év alatt kielégítsük a globális erőforrás-szükségletet – állapította meg a Global Footprint Network nevű civil szervezet. Azt is rendszeresen közlik, hogy minden évben mikor jön el az „Earth Overshoot Day”, vagyis az a nap, amikor feléljük a természetben fenntarthatóan előállítható erőforrásokat.
Az Index erről szóló írásából is kiderül, hogy a GFD az idén még korábbra került a naptárban: 2023-ban augusztus 2-ára az itt élő több mint 8 millárd ember ki is merítette a Föld eltartóképességét. Az 1970-es években ez a nap minden év novemberében, decemberében volt még, 2023-ban viszont augusztus 2-ára esett. Érdekesség, hogy 2020-ban a koronavírus-világjárvány miatt az Earth Overshoot Day augusztus 22-re tolódott vissza.
Az Earth Overshoot Day koncepcióját először Andrew Simms, a New Economics Foundation brit agytröszt munkatársa dolgozta ki, aki 2006-ban a Global Footprint Networkkel együttműködve elindította az első globális Earth Overshoot Day kampányt. A WWF, a világ legnagyobb természetvédelmi szervezete 2007 óta vesz részt az Earth Overshoot Dayben.
A Global Footprint Network adatai szerint, ha mindenki úgy élne, mint az amerikaiak, akkor 4,9 Földre lenne szükségünk, de Dániával sem járnánk sokkal jobban, sőt egy német életmód is három bolygót égetne el, még többet, mint Kína. Ezt a Statista.com ábrán is szemléltette.