A napjainkra kézzelfogható realitássá vált globális műanyagválság ellenére világszinten tovább emelkedett a műanyagtermelés 2018-ban. A globális műanyagtermelés tavaly mennyiségileg 3,2 százalékkal 359 millió tonnára bővült, míg 1990 óta a termelés több mint megháromszorozódott - közölte a PlasticsEurope. Európában már enyhén csökkent a termelés, az import viszont megugrott.
A műanyagok használata ellen folyó egyre több kampány és kezdeményezés eredménye egyelőre tehát nem tükröződik a termelési adatokon. A műanyaggyártók vezető európai szövetségének adatai szerint Kína egymagában a világ műanyaggyártásának 30 százalékát teljesíti, és ha lehet hinni a szervezet jelentésének - egyetlen év alatt megduplázta a termelését. Ázsia a globális plasztikgyártás több mint 50 százalékát, a szintén emelkedő termeléssel rendelkező Észak-Amerika pedig annak mintegy 18 százalékát valósítja meg.
Európa termelése ugyanakkor 4,3 százalékkal esett 2018-ban 2017-hez képest, az előző évi 3,4 százalékos bővülést követően. Fontos megjegyezni viszont, hogy az Egyesült Államokból származó európai behozatal 26 százalékkal emelkedett. Az európai műanyagfogyasztás 0,4 százalékkal nőtt, elsősorban a csomagoló- és építőipar által hajtva, amelyek messze megelőzik az autóipart.
A legnagyobb mennyiségben gyártott műanyag a polietilén (27%), a hőre keményedő műanyagok (21%), a polipropilén (19%) és a PVC (13%). Könnyű újrahasznosíthatósága ellenére a polietilén-tereftalát (PET) a gyártott műanyagoknak mennyiségileg mindössze 6 százalékát teszi ki.