Magyarországon a szelektíven gyűjthető hulladék legjelentősebb részét az élelmiszerek és a fogyasztási cikkek csomagolóanyagai teszik ki, azaz a papír, műanyag, üveg, fém és italos kartondoboz csomagolások, ezen kívül pedig az újságpapír és a reklámanyag. A karácsonyi ünnepek utáni papírhulladék-dömping különösen aggasztó mértékű - de nem csak nálunk, világszerte.
Egyedül Budapesten több mint 500 ezer tonna kommunális hulladékot valamint 66 ezer tonnánál is több szelektív hulladékot gyűjtött be az FKF Zrt. (2015-ös adat.) A vegyesen begyűjtött hulladék azonban még így is 37,5%-ban tartalmaz újrahasznosítható anyagokat, derült ki az FKF 2016-os Válogassunk okosabban! kiadványából. Európában a hulladék 48%-át gyűjtik szelektíven. Magyarországon az emberek 80-90%-a vallja magát szelektív módon hulladékgyűjtőnek, de ténylegesen mindössze 17%-uk kezeli elkülönítve saját szemetét- közölte a Szelektálok.hu.
A válogatva gyűjthető hulladékok között a legnagyobb mértékben újságpapírt, kartondobozokat, csomagolópapírokat, irodai papírhulladékot, szórólapokat és reklámkiadványokat, papírpoharakat találunk az egy évben a kommunális hulladékban keletkező papírhulladékban.
Az ember mióta létezik, csomagol. A csomagolás legősibb funkciója az összefogás, a tárolás és a szállítás volt. A csomagolóanyag ekkor még természetes anyag volt, elsősorban bőr vagy levél. Egy magyar átlagosan évi 95 kg papírt használ el, ennek fele a termékek, áruk csomagolóanyaga. A globális évi papírfelhasználás mintegy 370 millió tonnára tehető, amelynek szintén felét termékcsomagolások teszik ki. Míg bizonyos áruk esetében a csomagolás sokszor elkerülhetetlen, az ajándékozásnál ez inkább hagyomány, mint szükség. Hazánkban nagy hagyománya van annak, hogy a karácsonyi ajándékot becsomagoljuk, s akkor már leginkább valamilyen papírt használunk ehhez. Kevesen gondolnak bele, hogy az ajándék csak pár napot, legfeljebb egy hetet tölt el a csomagolóanyagban, utána szinte minden esetben a szemetesben végzi - jobb esetben a papírgyűjtőbe kerül, de a legtöbbször a kommunálisba dobják az emberek.
Az ünnepi csomagolás tradíciója azonban nem fenntartható – ezt a fejenként évi 95 kg papírhulladék is bizonyítja. Tovább gondolva a dolgot nyugodtan mondhatnánk azt is, hogy az emberek jelentős része már eleve szemétbe csomagolja az ajándékot...
Egy tonna papír előállításához körülbelül 6 felnőtt méretű fa feldolgozására van szükség, így karácsonykor nem csak a díszítésre szánt fenyőfák esnek az ünneplés áldozatául. A csomagolópapírok újrafeldolgozása viszont több szempontból is problémás, mivel az olcsó, vékony papír rostjai miatt eleve kevéssé alkalmas rá, ráadásul a szervetlen eredetű festékanyagok és a műanyagrészecskék miatt a bomlásuk is nagyon lassú folyamat.
A magyarok az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés 2014-es adatai szerint évente fejenként kb. 95 kg papírhulladékot termelnek, amelynek felét a csomagolóanyagok – főleg a vásárolt termékek borítása és a karácsonyi díszpapírok – teszik ki. Az internetes kereskedelem fejlődése ezt a számot valószínűleg az elmúlt négy évben tovább növelhette, hiszen a házhozszállítás a bolti értékesítéshez képest általában több csomagolóanyagot igényel. Decemberben pedig kiugróan, mintegy 10-15 százalékkal is megnőhet az átlagos papírfogyasztás, míg az újrahasznosítási ráta alig éri el a 65 százalékot.
Nem csoda tehát, hogy egyre többen szorgalmazzák a csomagolásmentes ünnepeket.
Akinek mégis fontos a csomagolás hagyománya, használjon inkább 100 százalékban újrahasznosított papírt, mellőzze a műanyagszalagok használatát és természetes anyagokkal, például raffiával kösse át a pakkot. Ma már megszámlálhatatlan fenntartható csomagolással kapcsolatos ötletet, DIY videót találhatunk az interneten, amely nemcsak egy jó program lehet, de környezetbaráttá is teheti az ünnepeket.
A tapasztalatok szerint egy ajándék legfeljebb néhány napot tölt a csomagolópapírban, de az sem ritka, hogy csak 1-2 órát, miközben az ünnepek alatt megnövekedett szemétmennyiség jelentős része nem jut el a hulladéktároló telepekre, hanem a természetnek okoz közvetlen kárt.
Íme, néhány okos alternatíva:
- Nem baj, ha csomagolunk, csak tegyük okosan! A válaszadók harmada díszdobozba vagy ajándéktáskába rejti a meglepetéseket idén karácsonykor, melyek kiváló alternatívái a csomagolópapírnak, hiszen újra lehet őket használni és ugyanolyan csinosan mutatnak a fa alatt, mint a papírba csomagolt ajándékok.
- A gyerekeknek érdemes egy-egy díszes papírdobozt venni és évről-évre ebbe rejteni az ajándékokat. Így évente több ezer forintot és jó pár csomagolással töltött percet is megtakarítasz, ráadásul a környezetedet is véded.
- Környezettudatos megoldás, ha az ajándékokat egy kupacban csak egy nagy vászonnal, pl. abrosszal takarjuk le, és a gyerekekkel akár játékosan lehet kitapogattatni, hogy melyik mi, és kinek szól.
- Az ajándékokat régi kottákkal, térképekkel, újságok vagy képregények lapjaival borítsuk be -egyedi és mutatós lesz a végeredmény!
- Használjuk újra a hányódó cipősdobozokat - egy kis temperával csodákat tehetünk!
- Ha ruhadarabot ajándékozunk, használjuk azt csomagolóként!
- Tárgyak helyett ajándékozzunk inkább valamilyen élményt!
(Cikkünk a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság - FKF Nonprofit Zrt.- támogatásával készült.)